Działalność kulturalna, czytelnictwo

łączne Wydatki na kulturę I Dziedzictwo NARODOWE w latach 2019-2023

33,7 mln zł 


centrum kultury i promocji w jarosławiu

Grafika Centrum kultury i promocji w Jarosławiu

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu to instytucja, która przełamuje stereotypowe pojęcie ośrodka kultury. 

Misją jednostki jest rozwój oraz przekazywanie jak najszerszej grupie odbiorców, wartości i umiejętności w zakresie szeroko pojętej kultury. CKiP dba także o zachowanie i popularyzację bogatej tradycji i dziedzictwa kulturowego Jarosławia oraz propagowanie jego walorów turystycznych. Swoje zadania realizuje poprzez wykorzystanie nowoczesnych i atrakcyjnych form i narzędzi, aby dostosować się do potrzeb i gustów możliwie każdego z potencjalnych odbiorców.

Instytucja nie jest jedynie miejscem, gdzie możemy spotkać się z kulturą. Od lat CKiP pomaga nie tylko profesjonalnym artystom, ale także miłośnikom wszelakiej formy sztuki w aktywnym jej tworzeniu – to miejsce, w którym każdy mieszkaniec Jarosławia może znaleźć odpowiednie warunki do samorealizacji i prezentacji swoich działań twórczych.

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu realizuje zadania w następujących obszarach tematycznych:

W raporcie wyszczególniono także działania realizowane w okresie pandemii COVID-19 oraz sukcesy, nagrody i wyróżnienia, jakimi Centrum Kultury i Promocji może poszczycić się na przestrzeni lat 2019–2023. 


działalność kulturalna 

działania plEnerowe

Wydarzenia odbywające się w przestrzeni miejskiej Jarosławia głównie w okresie letnim. Do najważniejszych należy zaliczyć inicjatywy opierające się w dużej mierze na historii oraz walorach kulturowych Jarosławia: Jarmark Jarosławski, Noc Zwiedzania Rynku, a także cykl wakacyjnych wydarzeń pn. Kulturalne Lato w Mieście. Wśród najbardziej wyczekiwanych imprez w roku znajdują się także Dni Jarosławia. Tradycje jarmarczne oraz handlowe kultywowane są także poprzez cykliczną organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz Jarosławskiej Giełdy Staroci. Ponadto w 2022 r. w ramach Jarosławskiego Budżetu Obywatelskiego pojawiła się inicjatywa powrotu do organizowanych dawniej w mieście koncertów muzyki country, poprzez organizację Jarosławskiego Pikniku Country. CKiP włączyło się w organizację tego przedsięwzięcia.


W raportowanym okresie Jarmark Jarosławski otrzymał następujące dofinansowania:

Ponadto w 2022 wydarzenie otrzymało tytuł „Najlepszego Produktu  Turystycznego Podkarpacia”.

Zabawy dla dzieci na Jarosławskim rynku
Koncert na rynku w Jarosławiu
Publiczność na koncercie
Osoby siedzące na rynku w Jarosławiu na kolorowych pufach
Jarmark Świąteczny na rynku w Jarosławiu
Pilot wycieczek oprowadzający ludzi

działania artystyczne

Działania instrumentalno-poetyckie, głównie w obszarze kultury wyższej oraz stwarzające możliwość prezentacji swojej twórczości debiutantom. W ich ramach CKiP organizuje, m.in.: największy w regionie festiwal muzyki klasycznej – Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej oraz koncerty kameralne, spotkania autorskie czy występy seniorskich grup artystycznych.


Muzycy w centrum kultury i promocji
Alicja Majewska w centrum kultury i promocji
Muzycy w centrum kultury i promocji
Osoba otrzymująca kwiaty i gratulacje
Osoba przemawiająca do mikrofonu na scenie
Muzycy w centrum kultury i promocji
Dwie osoby przebrane scenicznie mówiące do mikrofonu

dziAŁANIA WYSTAWIENNICZE

Całoroczna działalność wystawiennicza jest realizowana w oparciu o trzy galerie wystawiennicze mieszczące się w kamienicy Attavantich siedzibie Centrum Kultury i Promocji oraz sezonowo w przestrzeni miejskiej.


Osoby oglądające obrazy na wystawie
Osoba mówiąca do mikrofonu na wystawie obrazów
Osoby będące na wystawie
Osoby rozmawiające na wystawie obrazów w Jarosławiu

DZIAŁANIA EDUKACYJNO-ROZWOJOWE

Inicjatywy mające na celu umożliwienie odbiorcom bezpośredniego włączenia się w tworzenie kultury za pomocą różnych form wyrazu: 


Seniorzy, którzy tworzą grupy artystyczne Centrum Kultury i Promocji mają możliwość rozwijać swoje pasje, kreatywność, koordynację ruchową oraz aktywnie uczestniczą w tworzeniu przestrzeni kulturalnej. Każda z grup może pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami na arenie ogólnopolskiej, m.in.: I miejsce na IX Juwenaliach III Wieku w Warszawie, nagroda Grand Prix w Stalowej Woli, III miejsce w Przeglądzie „O złotą szpilę” w Przemyślu.


Zdjęcie ukazuje zespół tańca towarzyskiego ,,Balans''
Osoba opierająca się na kanapie pokrytej materiałem
Dzieci na zajęciach w pracowni rysunku odręcznego
Dzieci rysujące wazon w pracownik rysunku odręcznego

Wydarzenia patriotyczne

CKiP w ramach prowadzonej działalności odpowiada za koordynację oraz organizację wydarzeń patriotycznych, obchodów świąt czy uroczystości państwowych współrealizowanych głównie z Urzędem Miasta Jarosławia. Ich realizacja ma na celu przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych, zajmuje więc istotne miejsce w prowadzonej przez jednostkę działalności edukacyjnej. Do najważniejszych organizowanych cyklicznie wydarzeń patriotycznych zaliczamy: 

Ponadto jednostka w 2022 roku przygotowała uroczystość z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej Wielki Strajk Chłopski z 1937 r.


Wojskowi stojący na rynku z czerwonymi światłami w dłoniach
Wojskowi z flagą polski
Wojskowy niosący kwiaty
Ludzie z flagami polski
Osoba stojąca na scenie i śpiewająca do mikrofonu
Rynek w dniu wydarzenia patriotycznego

Wydarzenia współorganizowane 

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu w ramach prowadzonej działalności chętnie włącza się we współpracę z innymi podmiotami przy organizacji wydarzeń o tematyce zbieżnej z misją działania jednostki.

Wydarzenia cykliczne: 


Ponadto w raportowanym okresie zrealizowano:


Osoby z podarunkami im wręcznomi
Osoby obierające ziemniaki
Osoba grająca na gitarze i śpiewająca
Osoba rozmawiająca z drugą
Parada - Dzień godności osób z niepełnosprawnością
Zabytkowe auta

Turystyka i promocja

Promocja i upowszechnianie walorów turystycznych Gminy Miejskiej Jarosław

CKiP w Jarosławiu prowadzi całoroczne działania w zakresie świadczenia usług informacyjno-turystycznych, kulturalnych, promocyjnych i upowszechniających walory turystyczne i kulturowe Gminy Miejskiej Jarosław poprzez następujące działania:



Obrót rękodziełem, regionalnymi wydawnictwami, produktami spożywczymi oraz pamiątkami z Jarosławia – w bogatym asortymencie dostępne są, m.in. wydawnictwa o mieście i regionie, torby, koszulki, kuferki, smycze, wytwory rękodzielnicze, znaczki turystyczne, kubki, kieliszki, i inne drobne pamiątki z motywem Jarosławia, wiele wzorów magnesów z wizerunkiem charakterystycznych obiektów miejskich w formie tradycyjnej oraz ceramicznej, a także bogaty wybór pocztówek. Na bogatą ofertę regionalnych produktów spożywczych składają się: miody, herbata i kawa z kolekcji „Skarby Jarosławia”, konfitury z serii „Podkarpackie smaki”, czekolady, kremy czekoladowe, gorąca czekolada oraz kakao, biszkopty z Fabryki Ciast i Cukrów dr. Stanisława Gurgula oraz pierniki i lizaki z Wytwórni Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego.


Współpraca z lokalnymi artystami i dystrybucja prac ich autorstwa – CKiP współpracuje z miejscowymi twórcami z wielu dziedzin sztuki, m.in.: malarstwo, grafika, rzeźba, ceramika, w zakresie odpłatnego obrotu wyrobami ich autorstwa. Jednostka dysponuje pracami takich artystów jak: Damian Waliczek, Ireneusz Janicki, Mieczysław Chomont, Mariusz Aab, Krzysztof Suszek, Izabela Gorczak, Agnieszka Kotów, Leszek Wąsik, Przemysław Nicewicz. W sprzedaży znajdują się także seria magnesów i pocztówek przygotowanych przez Hufiec ZHP Jarosław.


Dystrybucja materiałów kartograficznych – w ofercie CKiP ważne miejsce zajmują wydawnictwa

kartograficzne – darmowe i odpłatne. Dodatkowo z uwagi na fakt, że CIT-K posiada status Miejsca

Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, cyklistom oferowane

są bezpłatne mapy dedykowane miłośnikom rowerowego wypoczynku.


Powyższy asortyment w większości dostępny jest wyłącznie w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz Punkcie Informacji Turystycznej. Sprzedaż prowadzona jest w formie stacjonarnej (CIT-K ul. Rynek 5, PIT ul. gen. Sikorskiego 2a) oraz wysyłkowej. Z pełnym asortymentem jednostki można zapoznać się na stronie internetowej CKiP (www.ckip.jaroslaw.pl) w zakładce „Wydawnictwa” oraz „Pamiątki z Jarosławia”. 

Przysmaki takie jak popcorn czy śliwki w koszyku
Obrazek narysowanego ratuszu w Jarosławiu
Figurki ręcznie robinych kotów
Magnesy Jarosław
Słoiki z konfiturą z owoców Róży

Wydawanie publikacji związanych z miastem


CKiP opracowuje treści oraz wydaje publikacje o tematyce turystyczno-kulturalnej, w celu przekazania najważniejszych, a zarazem przydatnych informacji mieszkańcom Jarosławia, jak również osobom odwiedzającym miasto. Działalność wydawnicza CKiP ma istotne znaczenie w realizowaniu misji jednostki, polegającej na promocji Jarosławia i regionu, ale także na szeroko pojętej edukacji. Wydawnictwa CKiP dostępne są w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz Punkcie Informacji Turystycznej. Można je nabyć także w jarosławskich księgarniach oraz regionalnych i krajowych centrach i punktach informacji turystycznej, z którymi jednostka współpracuje.

Wydawnictwa cykliczne:


Albumy:


Wydawnictwa książkowe: 


Foldery i miniprzewodniki:

wydawnictwa dostępne w polskiej i angielskiej wersji językowej


Broszury informacyjne:

publikacje dostępne w polskiej i angielskiej wersji językowej:


Publikacje dostępne w ukraińskiej wersji językowej:


Materiały kartograficzne:


Notatniki i klasery:

Klasery ujęte w piękną formę wydawniczą to doskonały prezentem, pamiątka albo po prostu

kolejną pozycja obowiązkowa w biblioteczce miłośnika miasta.


Gry i zabawy pamięciowe:

Kalendarz ze zdjęciami Jarosławia
Książka dla dzieci - Kroniki Biszkopta
Książka o Jarosławiu
Ulotki o Jarosławiu
Ulotka o Jarosławiu
Zdjęcie Jarosławskiego ratuszu z podpisem miasto olśnień

Udział w targach i wystawach kulturalno-turystycznych:


umożliwia budowanie rozpoznawalności i pozytywnego wizerunku Jarosławia na szeroką skalę. Targi tworzą warunki, w których wykorzystując odpowiednie materiały i hasła promocyjne, CKiP konstruuje przekaz, który dociera jednorazowo do szerokiej grupy odbiorców. Umożliwia to osiągnięcie celu jakim jest budowa pozytywnego wizerunku miasta w oparciu o te walory i wartości, które warte są szczególnego wyróżnienia.

Na przestrzeni 2019–2023 Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu uczestniczyło w następujących wydarzeniach targowych i kulturalno-turystycznych:


Ponadto CKiP cyklicznie uczestniczy w:



Osoby przy stoisku - Miasto Jarosław
Osoby pracujące na stoisku
Osoby przy stoisku - Miasto Jarosław

Działania promocyjne przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych środków przekazu


Realizując działania z zakresu promocji i upowszechniania walorów turystycznych Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu sięga po sprawdzone narzędzia, nie boi się także rozwiązań innowacyjnych. W tym celu, m.in.:

Grafika - Ogłoszenia związane z Jarosławiem
Grafika - Jarosław jest w tripplay
Wywiad do telewizji w Jarosławiu
Grafika konkursowa Natalka vs Kuba

Organizacja turystyki aktywnej

CKiP przez cały rok prowadzi działalność edukacyjno-kulturalną dla szerokiego grona odbiorców, której głównym celem jest poznanie dziedzictwa kulturowego Jarosławia, jego tradycji kupieckich, odmiennej kultury i sztuki, poprzez aktywne uczestnictwo połączone z atrakcyjną formę przekazu. W tym celu CKiP:


Oferta w oparciu o podziemia jarosławskie


Oferta zwiedzania miasta i jego atrakcji z przewodnikiem CIT-K

Cykliczne wydarzenia w zakresie turystyki aktywnej


Osoby na wycieczce do podziemi Jarosławskich
Ludzie w podziemiach Jarosławskich
Wycieczka dzieci do podziemi Jarosławskich
Ulotki - Kupiecka historia Jarosławia
Osoby przy stoisku
Grafika ze zdjęciami - Podziemia Jarosławskie

kultura w pandemii

Okres, którego dotyczy prezentowany raport był trudny ze względu na panującą na świecie epidemie koronawirusa. W Polsce podjęto różnego rodzaju działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W ich wyniku m.in. zamknięto dostęp do obiektów użyteczności publicznej. Nie mogąc organizować działań w tradycyjnej formule CKiP dostosowało swoją działalność do potrzeb zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej, a także wzięło udział w szeregu innowacyjnych przedsięwzięć.


Stworzenie wirtualnego bloku działań pod nazwą #ckipwsieci –

w celu ułatwienia dostępu do kultury oraz nieustannego odkrywania walorów Jarosławia poprzez publikowanie cykli tematycznych na portalach społecznościowych CKiP, w tym na profilach Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu, Podziemnego Przejścia Turystycznego w Jarosławiu, a także Galerii Głównej u Attavantich. Projekt w pełnej formule realizowany był od marca do grudnia 2020 r. W ramach #ckipwsieci powstały cykle:



Przeniesienie wydarzeń do przestrzeni wirtualnej

w związku z nałożonymi przez ustawodawcę obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzenia się wirusa Sars-CoV-2, niektóre wydarzenia otrzymały nową formułę i zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej:



Udział w inicjatywach turystycznych organizowanych online

akcje tematyczne zorganizowana podczas okresu zamknięcia jednostek kulturalnych z powodu pandemii wirusa Sars-CoV-2.


Grafika - Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
Grafika - #ckip w sieci
Książki dotyczące Jarosławia
Grafika - wirtualna noc zwiedzania rynku
Osoba pracująca na stoisku

nagrody i wyróżnienia

W raportowanym okresie Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu może poszczycić się osiągnięciem następujących sukcesów związanych zarówno z docenieniem pracy samej instytucji, organizowanych przez nią wydarzeń oraz atrakcji, którymi zarządza:

utrzymanie od 2019 r. najwyższego – czterogwiazdkowego – certyfikatu przyznawanego przez

Polską Organizację Turystyczną świadczy o profesjonalnym funkcjonowaniu Centrum Informacji

Turystyczno-Kulturalnej oraz fachowej obsłudze na najwyższym poziomie. 

Od 2022 r. Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej może pochwalić się trzecim miejscem

zdobytym w konkursie na najlepsze centrum informacji turystycznej w Polsce w najwyższej

kategorii ośrodków czterogwiazdkowych. Ocenie Polskiej Organizacji Turystycznej podlegała

profesjonalna obsługa turystów, współpraca na rzecz kreacji produktów turystycznych, promocja

lokalnych usług turystycznych oraz obecność w sieci. 

CKiP od 2022 r. posiada Certyfikat Dobrych Praktyk nadany przez Polską Organizację Turystyczną. Celem certyfikacji jest potwierdzenie wysokiej jakości usług świadczonych przez podmioty prowadzące działalność z zakresu turystyki oraz ich wyróżnienie i szeroka promocja wśród turystów planujących wypoczynek w Polsce. CKiP certyfikowane jest w trzech kategoriach: bezpieczny obiekt MICE, turystyka zrównoważona oraz turystyka bez barier.

Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej od wielu lat utrzymuje pozycję lidera w gronie wykwalifikowanych obiektów świadczących usługi dedykowane turystom rowerowym. 

w 2020 r. Podziemne Przejście Turystyczne zostało zakwalifikowane do programu Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pn. „Czas Na Podkarpacie”, dedykowanego najciekawszym atrakcjom turystycznym regionu. 

organizowany od 2016 r. Jarmark Jarosławski w 2022 r. został doceniony i może poszczycić się

tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego w kategorii wydarzeń cyklicznych. Jarosław wraz ze

swoim Jarmarkiem dołączył tym samym do elitarnego grona pięciu najlepszych produktów

turystycznych województwa podkarpackiego – najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i

przyjaznych dla turystów. 

w 2023 r. Podziemne Przejście Turystyczne oraz Podziemna Trasa Turystyczna im. prof.

Zalewskiego w Jarosławiu zostały włączone do projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj

Polskę”, jako miejsca wartościowe edukacyjnie. W ramach programu szkoły mogą otrzymać

dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Wycieczki te umożliwiają dzieciom i młodzieży

poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz

osiągnięć polskiej nauki.


POZOSTAŁE SUKCESY:

w 2019 r. CKiP w Jarosławiu uzyskało dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury ramach

programu „Kultura – interwencje”, na realizację IV edycji Jarmarku Jarosławskiego. Główny wątek

tematyczny wydarzenia był snuty wokół jarosławskich cechów rzemieślniczych, które na trwałe

zapisały się w historii miasta. Dofinansowanie na działania kulturalne w ramach Jarmarku wyniosło

ponad 70%.

w 2022 r. CKiP nawiązało współpracę z prywatnym właścicielem kamienicy, w której mieście się 

jedna z najstarszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. W jej wyniku możliwe stało się

regularne udostepnienie atrakcji zwiedzającym w ramach oferty turystycznej realizowanej przez

CKiP. Oficjalne otwarcie miało miejsce 22 kwietnia 2022 r. Jest to kolejny krok podjęty przez CKiP

mający na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Jarosławia w oparciu o jego unikatowe dziedzictwo

jakim są podziemia kupieckie.

Nagroda dla centrum kultury i promocji w Jarosławiu
Certyfikat Regionalny
Certyfikat Dobrych Praktyk
Certyfikat polskiego systemu informacji turystycznej
Osoby odbierające certyfikat regionalny

jarosławski ośrodek kultury i sztuki

Grafika - Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki
Zdjęcie budynku, w którym mieści się Jarosławski ośrodek kultury i sztuki

Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki (JOKiS)  jest samorządową instytucją kultury miasta Jarosławia. 

Misją Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki jest tworzenie przestrzeni artystycznej i kulturalnej do rozpoznawania, rozbudzania, zaspokajania potrzeb i aspiracji artystycznych i kulturalnych odbiorców z różnych grup wiekowych, społecznych i zawodowych, mając na uwadze bogate dziedzictwo kulturowe i artystyczne Jarosławia. 

JOKiS prowadzi różnorodną działalność kulturalną, jest organizatorem i współorganizatorem licznych imprez typu festiwale, przeglądy, wystawy, imprezy miejskie, konkursy o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym itp.,  Współpracuje z wieloma podmiotami realizując projekty artystyczne aktywizujące społeczność lokalną, w tym różne grupy odbiorców dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów a także osoby z niepełnosprawnościami.

Główną siedzibą JOKiS jest zabytkowy budynek dawnego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół na Placu Mickiewicza 6. Po gruntownym remoncie jest przestrzenią, która inspiruje i daje możliwość prowadzenia imprez, zajęć, spotkań,  także dla osób z niepełnosprawnością ruchową. 

JOKiS prowadzi działalność kulturalną również w piwnicach Ratusza i  przestrzeni zabytkowej Bramy Krakowskiej, gdzie znajduje się Centrum Edukacji Kulturalnej oraz w kamienicy Gruszewiczów w Rynek 6, gdzie znajduje się Księgarnia Jarosławski Kuferek Artystyczny wraz z galerią artystyczną Kufer, a na I piętrze Galeria Rynek 6.

JOKiS prowadzi wiele działań plenerowych artystycznych i kulturalnych w przestrzeni miasta tj. w Parku Miejskim im. Czesławy Puzon ps. „Baśka”, w Rynku, w siedmiu dzielnicach miasta, w placówkach oświatowych, kulturalnych i opiekuńczych na terenie Jarosławia. 

W 2021 Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki Obchodził potrójny Jubileusz (połączony z powodu pandemii) pn. „Jubileuszowe pulsowanie kultury” - 120 lat funkcjonowania budynku na cele kulturalne, 110 lat kinematografu oraz 75 lat ośrodka kultury.

Grafika - Jubileuszowe pulsowanie kultury

Trwają obecnie przygotowania do roku jubileuszowego ośrodka przypadającego w 2025 r., (1 stycznia 1945 roku utworzono Dom Kultury, którego działalność kontynuuje JOKiS).   

W Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki działają zespoły, koła zainteresowań, pracownie i miejsca artystycznej ekspresji:

Szkoła Rysowania i Malowania, opiekunem grupy jest prowadzący zajęcia artysta grafik Damian Waliczek. Zajęcia odbywały się 1x w tygodniu, z wyjątkiem okresów objętych obostrzeniami sanitarnymi. Członkowie szkoły poznawali tajniki sztuk plastycznych, pogłębiali wiedzę z dziedziny rysunku i malarstwa, brali udział w plenerach plastycznych oraz eksponowali swoje prace na wystawach. W rysunku głównym narzędziem jest  ołówek i węgiel, także pastel, natomiast malarstwo zwykle bazuje na temperach i farbach akrylowych. Pejzaż jest odrębnym zagadnieniem, które zdecydowanie wymaga przeniesienia warsztatu pracy poza pracownię, w miejsca z ekspozycją naturalnego światła.

Pracownia Grafiki Warsztatowej „ŁĄCZYMY POKOLENIA”,  

opiekunem jest prowadzący zajęcia artysta grafik Damian Waliczek. Pracownia Grafiki Warsztatowej - jest otwartym atelier, gdzie można przyjść, przyjrzeć się pracy grafika, poznać narzędzia, techniki i warsztat niezbędny do drukowania. Każdy może spróbować swoich sił w tej bardzo szlachetnej dyscyplinie artystycznej jaką jest grafika tradycyjna, która nomen omen tworzy wyjątkowość obrazu poprzez powielanie. Przy powstawaniu dzieła decyduje sam projekt, pomysł który bardzo często jest zapisany szkicem, rysunkiem lub fotografią. Na tym etapie, twórca decyduje się na technikęw jakiej chce wykonywać matrycę, czyli dokonuje wyboru materiału, w zależności od podziału na druk wklęsły, wypukły lub płaski. Warto wspomnieć, że w przypadku druku wklęsłego często wybieraną techniką jest miedzioryt, pleksoryt, tekturoryt, a nawet mezzotinta. W druku wypukłym drzeworyt langowy, linoryt (także tracony) i gipsoryt. Natomiast w druku płaskim praktykowana jest monotypia.  Ta szeroka gama możliwości                            i umiejętności pracy w poszczególnych technikach daje swobodę wypowiedzi. Każdy uczestnik zajęć poznaje dokładnie warsztat pracy na podstawie pokazu, przygotowanych gotowych prac, ale przede wszystkim podczas samodzielnego wykonywania swojego dzieła.  

Grafika - Jarosławskie centrum ceramiki artystycznej

 Pracownia posiada również ofertę dla grup zorganizowanych w pracowni oraz wyjazdowych warsztatów do szkół i przedszkoli. Dużym wyzwaniem dla pracowni ceramicznej JCCA był udział w akcji „Uśmiech bez granic”, w ramach której prowadzone były cykliczne zajęcia dla dzieci z Ukrainy. Działalność pracowni to nie tylko warsztaty, ale także wykonane przez instruktorki statuetki i gadżety ceramiczne wręczane laureatom konkursów (Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Jarosławski Kacperek, Przegląd Teatrów „Na dziedzińcu”, Przegląd małych form teatralnych „dRoBNY”)  oraz wiele ciekawych przedmiotów zarówno dekoracyjnych jak i użytkowych. Dużym przedsięwzięciem  była realizacja projektu instalacji ceramicznej „Królowa Marysieńka” (projekt wg rys. artysty I. Janickiego), a dzięki akcji „Suknia Królowej”, swój udział w jej tworzeniu mogli mieć również mieszkańcy miasta.  Warto też wspomnieć o ceramicznym wkładzie w autorską grę planszową „Na Jarosławskim Jarmarku”, do której zostały zaprojektowane unikatowe elementy w postaci jarosławskich kamieniczek. Ceramiczne wyroby z JCCA prezentowane były podczas jarmarków oraz znajdują się w sprzedaży w księgarni Jarosławski Kuferek Artystyczny. 

Grafika - Kino IKAR 3D

Przez ostatnich pięć lat grupa zorganizowała autorskie koncerty:

Wokalistki Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej brały udział w następujących konkursach:

Pozostałe konkursy:

2021:

2022:

2023:

Wokalistki Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej były odpowiedzialne za oprawę wokalną podczas następujących uroczystości (organizowane zewnętrznie lub w JOKiS):

2021:

2022:

2023:

Realizacja projektów wokalnych:



Logo - Pracownia Fotografii i Filmu
Logo klubu fotograficznego ,,ATEST 70''

Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki sześcioma przestrzeniami wystawowymi,  w których prezentowane są prace artystów o zasięgu ogólnopolskim  i międzynarodowym. Pięć z nich mieści się w głównej siedzibie Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki:


Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki  prowadzi działalność również w przestrzeni jarosławskiego Rynku, gdzie w podziemiach Ratusza znajduje się Centrum Edukacji Kulturalnej (do którego należą  piwnice Bramy Krakowskiej). W pomieszczeniach CEK znajdują się sale z interaktywnymi urządzeniami gdzie zwiedzający mogą zapoznać się  z takimi dziedzinami sztuki jak : malarstwo, rzeźba, architektura, muzyka, teatr oraz poznać tajniki japońskiej sztuki origami. Prowadzone są zajęcia warsztatowe, pokazy, spotkania Sekcji Gier Wszelakich, rozstrzygane są konkursy plastyczne których efektem finałowym jest prezentacja prace konkursowych. 


W kamienicy Gruszewiczów w Rynek 6 znajduje się Księgarnia Jarosławski Kuferek Artystyczny, a od czerwca 2023 r., dzięki przychylności Burmistrza Miasta Jarosławia otwarta została Galeria artystyczna Kufer pod patronatem artystycznym PLSP w Jarosławiu. Księgarnia prowadzi cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty artystyczne rękodzieła o różnej tematyce, spełniające oczekiwania i potrzeby uczestników, w tym środowisk osób z niepełnosprawnościami.

Uaktualnianie oferty dla czytelników wzbogacanej o wyroby ceramiczne Jarosławskiego

Centrum Ceramiki Artystycznej. Księgarnia oferuje cykl edukacyjny „Spotkania z legendą” - zajęcia wykorzystywane przez nauczycieli w ramach programu edukacyjnego w przedszkolach i szkołach. W Kuferku odbywają się spotkania autorskie z poetami, prozaikami w ramach: Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Ogólnopolskiego Festiwalu Noc Księgarń, promocji nowości wydawniczych autorek i autorów, spotkania z muzykami prezentującymi autorskie wykonania własnych kompozycji oraz znanych utworów.  „Kupieckie rozgrywki” w przedszkolach i szkołach w oparciu o grę „Przygoda na jarmarku  jarosławskim” oraz inauguracja „Flisackiej przygody z Jarosławia do Gdańska” w wersji  wielkoformatowej to jedna z nowszych atrakcji JOKiS, która została stworzona przez pracowników JOKiS przy konsultacji historycznej p. M. Broszko oraz druku lokalnych drukarni. Nowością jest otwarcie galerii „Kufer Jarosławski” oraz pierwsza sprzedaż prac artystów. Księgarnia Jarosławski Kuferek Artystyczny została wyróżniona w portalu Google.pl   jako ciekawe i atrakcyjne miejsce, które należy odwiedzić.


Na I piętrze kamienicy Gruszewiczów znajduje się działająca już ponad 30 lat wystawiennicza Galeria Rynek 6.  Na przestrzeni lat 2019 – 2023 prezentowała ok. 60 wystaw twórców związanych z jarosławskim środowiskiem, absolwentów jarosławskiego Plastyka, pedagogów i twórców różnych uczelni artystycznych z całej Polski, jak również twórców z całego świata poprzez prezentację wystawy międzynarodowej „Tylko Jedno Zdjęcie”. Prezentowane na przestrzeni tych lat ekspozycje stanowią dorobek artystyczny artystów indywidualnych, grup artystycznych jak również debiutantów, otwierających się na możliwości prezentacji swoich prac w konwencji „Mistrz – uczeń”. Bowiem działalność galerii opiera się nie tylko na prezentacji prac artystów ale niesie ze sobą wartość edukacyjną poprzez sztukę. Stąd możliwość zwiedzania z oprowadzeniem kuratorskim, podczas zwiedzania ekspozycji przez dzieci i młodzież z jarosławskich szkół. Na przestrzeni działalności galerii każda z prezentowanych wystaw była cenna i ważna dla organizatora i wystawiającego. Nie sposób wymienić czy wyróżnić tylko jedno nazwisko danego twórcy. Wyjątkowymi były wernisaże wystaw zbiorowych artystek i artystów, bowiem wystawa „Kobieta” czy „Panowie” liczyła nawet 50 twórców. Wystawa Tylko Jedno Zdjęcie gromadziła pasjonatów fotografii z Polski i ze świata. Niezwykle ważnym były spotkania z artystami zarówno podczas wernisaży jak również indywidualnych spotkań, gdzie autorzy prac opowiadali o swojej pasji jaką jest sztuka. Niejednokrotnie wernisażom towarzyszyły występy wokalne, muzyczne czy taneczne, które stanowiły dodatkową wartość. Malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, fotografia, sztuki wizualne, każda z tych dziedzin prezentowana była w przestrzeni wystawowej galerii, wychodziła również poza salę ekspozycyjną sięgając korytarzy i zabytkowego dziedzińca kamienicy jak również pięknej sali ślubów czyli zabytkowej Wielkiej Izby mieszczącej się na parterze kamienicy. „Z radością jesteśmy z Państwem, Artystami i odbiorcami wystaw 30 lat !Ze wzruszeniem otworzyliśmy 19 października br. wystawę jubileuszową "30 Artystów na 30-lecie Galerii Rynek 6". Ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą zaprezentowaliśmy prace 30 twórców, ta symboliczna liczba odnosi się do działalności galerii od 1993 r. ale nasze podziękowania i gratulacje należą się wszystkim artystom, którzy wystawiali swoje prace w naszej Galerii zarówno na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych. Historia wystaw sięga lat dziewięćdziesiątych, do maja 1992 r. w zabytkowej kamienicy Gruszewiczów ich organizacja odbywała się dzięki Związkowi Polskich Artystów Plastyków. Miesiąc później ówczesne gazety potwierdziły spekulacje odnośnie przejęcia kamienicy Rynek 6 przez Miejski Ośrodek Kultury. Ówczesny dyrektor, Jan Aab miał tam stworzyć Miejski Centrum Kulturalne...”  

Obecnie Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, dzięki przychylności władz miasta, zaangażowaniu artystów i zainteresowaniu odbiorców kontynuuje tradycje wystawiennicze w przestrzeniach przy Rynek 6.

Najważniejsze i najciekawsze wydarzenia 

Jedno ze stoisk na Jarmarku Benedyktyńskim

Jarmark Benedyktyński 2023 ceramika

Dzieci bawią się w rozrywki kupieckie na Jarmarku Jarosławskim

Jarmark Jarosławski - rozrywki kupieckie

Osoby na Jarmarku Jarosławskim

Jarmark Jarosławski-2022 r. Korowód

Dzieci stojące z dyplomami

O Złoty Klucz do Sławy - konkurs

Dzieci stojące z drewnianym domkiem w rękach

Kupieckie rozgrywki w Dzielnicy nr 2

Dzieci stojące na scenie

KinoLub

Dzieci i dorośli stojący na scenie

Jarosławski Kacperek 2023 r.

Dzieci stojące na scenie biorące udział w jasełkach

Jasełka 2022 r.

Andrzej Sikorowski z córką Mają i zespołem na scenie JOKiS

Andrzej Sikorowski z córką Mają i zespołem na scenie JOKiS

Młodzież śpiewającą na scenie

Zaczarowane melodie - najpiękniejsze piosenki z bajek

Osoby stojące na scenie, mówiące do mikrofonów

Marsz godności 2023 r.

Niepodległa wyszła z Gmachu Sokoła - rekonstrukcja

Niepodległa wyszła z Gmachu Sokoła - rekonstrukcja 


Tablice informacyjne
Obrazy
Osoby siedzące na rynku na leżakach
Tablica informacyjna o podkarpackim szlaku filmowym
Osoby czytające tablice informacyjne
Zdjęcie pomalowanych ścian
Posadzka na ziemi
Kino plenerowe
Film wyświetlany na ścianie za pomocą projektora

kultura w pandemii

Rok 2020 był wyjątkowo trudnym rokiem dla wszystkich, ze wzglądu na ogłoszony stan pandemii COVID – 19. Mimo tej szczególnej sytuacji, już w pierwszych dniach po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego a następnie stanu pandemii Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki jako jeden z pierwszych w kraju podjął działalność „w sieci” tworząc nowy profil e-dom kultury na FB, tym samym prezentując działania kulturalne na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Dzięki wspólnym działaniom instruktorów powstały cykle filmów: „Zapisani w Jarosławskiej Kulturze”, „Pan Czyścioch radzi”, z księgarni „Jarosławski Kuferek Artystyczny” oraz instruktarzowe z Centrum Edukacji Kulturalnej. Trudny dla wszystkich okres pandemii zaowocował w pracowni JCCA pomysłem stworzenia ceramicznych rzeźb inspirowanych budzącą się do życia naturą. W efekcie powstała oryginalna ekspozycja połączona z fotografią, prezentowana w sieci, a później w galeriach z udziałem odbiorców.  Na szczególną uwagę zasługują organizowane w formule online konkursy zarówno te o zasięgu miejskim jak również ogólnopolskim i międzynarodowym. Ośrodek transmitował także na żywo spektakle teatralne oraz koncerty, które były organizowane w Sali widowiskowej JOKiS oczywiście bez udziału publiczności.


Przykłady działań w sieci:


Osoba mówiąca do mikrofonu przy mównicy
Grafika promująca sztukę ,,Marzyciel"
Wręczenie podarunków dla aktorów
Grafika promująca warsztaty rodzinne - Na tropie dinozaura
Grafika - Konkurs na e-pisankę!

Nagrody i wróŻnienia


SUKCESY TEATRALNE:

2019 r.

2020 r.

2021 r.

2022 r.

2023 r.


SUKCESY WOKALISTEK JSPA:

XXX edycja „O złoty klucz do sławy”: II miejsce Martyna Stec, III miejsce ex aequo Katarzyna Bobowicz i Kamila Kubajewska, jedno wyróżnienie

„Podkarpackie – moje miejsce na ziemi” - wyróżnienie dla Martyny Stec (2020)


SUKCESY KSIĘGARNI KUFEREK:

Autorkę do nagrody nominował Henryk Paszek, pracownik księgarni Jarosławski Kuferek

Artystyczny.


SUKCESY SENIORÓW:


SUKCESY FOTOGRAFICZNE


Burmistrz Waldemar Paluch wręcza dyr. Elżbiecie Śliwińskiej – Dąbrowskiej odznakę

Burmistrz Waldemar Paluch wręcza dyr. Elżbiecie Śliwińskiej – Dąbrowskiej odznakę Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia

 Medal dla JOKiS w ramach Obchodów 30-lecia 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im gen bryg Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu

Pamiątkowy Medal dla JOKiS w ramach Obchodów 30-lecia 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im gen bryg Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu

Osoby pozujące do zdjęcia

Statuetka dla JOKiS z okazji 40 lecia PSONI

Statuetki dziękczynne z okazji 40 lecia PSONI

Statuetki dziękczynne z okazji 40 lecia PSONI, fot. JOKiS

Statuetka za wybitne osiągnięcia JOKiS w dziedzinie fotografii

Statuetka za wybitne osiągnięcia JOKiS w dziedzinie fotografii w kontekście organizacji konkursu Tylko Jedno Zdjęcie i Kuferek

List gratulacyjny od Fotoklupu RP

List gratulacyjny od Fotoklupu RP

Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu

Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu jest samorządową instytucją kultury. Powstała w 1948 roku. Uroczyste otwarcie biblioteki nastąpiło 20 stycznia w zabytkowym lokalu przy ul. Rynek 3.  Z upływem lata zmieniały się siedziby biblioteki oraz powstały filie biblioteczne. W tym czasie biblioteka rozwijała swoją działalność i systematycznie wzbogacała zbiory biblioteczne. Od 2012 r. funkcjonuje w nowoczesnym lokalu, dostosowanym do potrzeb różnych grup czytelników. Posiada dwie odnowione filie biblioteczne, obsługujące mieszkańców odległych dzielnic miasta. Ostatnie lata charakteryzują się dynamicznym uzupełnianiem zbiorów tradycyjnych i multimedialnych. Zwiększone zostały też usługi zdalnego dostępu do książki elektronicznej tj. platformy Legimi, czytelni on-line Ibuk Libra i Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Acadamica. Było to możliwie poprzez udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa i dofinansowaniu z dotacji organizatora.

W bibliotece zastosowany jest komputerowy system biblioteczny Sowa SQL Premium. Prace biblioteczne są zautomatyzowane. Użytkownicy mogą samodzielnie sprawdzać konto biblioteczne, dokonywać prolongat i rezerwacji książek drogą internetową. W 2023 r. katalog zbiorów bibliotecznych został wzbogacony o nowe funkcje. Czytelnicy mają poszerzony zakres wyszukiwania, zamawiania oraz recenzowania książek i multimediów.  

W ramach biblioteki  funkcjonują agendy:

Odwiedziny i wypożyczenia w latach 2019-2023

W latach 2019 – 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odnotowano 258 223 odwiedzin użytkowników i 538 088 wypożyczeń książek i multimediów.

Zakup zbiorów bibliotecznych w latach 2019-2023

Stan zbiorów bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu na dzień 31.12.2023 r. wynosił 102 740 woluminów książek i zbiorów multimedialnych. 

W latach 2019 – 2023 r. zakupiono 22 933 książek i multimediów na wartość 499 072 zł, w tym: 

ze środków własnych na kwotę 334 188 zł oraz z pozyskanych projektów na wartość 164 884 zł.  

Zwiększany został też dostęp do książki elektronicznej tj. platformy Legimi, czytelni on-line Ibuk Libra i Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Acadamica. 

Było to możliwie m.in. poprzez udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. 

Dynamiczne uzupełnianie zbiorów znacznie wzbogaciło nasz księgozbiór tradycyjny i multimedialny i wpłynęło na wysoki poziom udostępniania zbiorów. 

najważniejsze Wydarzenia biblioteczne 2019-2023

W omawianym okresie w bibliotece odbyło się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, w których licznie uczestniczyli uczniowie, studenci oraz osoby dorosłe z miasta Jarosławia i powiatu jarosławskiego.

W latach 2019 – 2023 zorganizowano 1543 imprez kulturalnych, literackich i edukacyjnych, w których wzięło udział 37695 uczestników. Do najciekawszych zaliczyć można: Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Jubileusz biblioteki, Tydzień Głośnego Czytania, „Mała Książka Wielki Człowiek” – projekt czytelniczy, ferie zimowe i wakacje w bibliotece, spotkania autorskie, wystawy

Tydzień bibliotek

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca biblioteki i czytelnictwo, która odbywa się co roku w dniach od 8 do 15 maja. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w działalności jarosławskiej biblioteki. Każda edycja odbywa się pod wybranym hasłem czytelniczym. W latach 2019-2023 w ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowane zostały akcje czytelnicze:


Wszystkie edycje Tygodnia Bibliotek odbywały się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Starosty Powiatu Jarosławskiego. Patronat medialny objęła lokalna prasa. W poszczególnych wydarzeniach brali udział przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy placówek oświatowo-kulturalnych, uczniowie jarosławskich szkół, studenci, seniorzy z Akademii Trzeciego Wieku i Dziennych Domów Seniora, podopieczni i członkowie PSONI w Jarosławiu oraz czytelnicy i mieszkańcy miasta.


Narodowe Czytanie 

W latach 2019-2023 wzięliśmy udział we wszystkich edycjach Narodowego Czytania. 

Były to:


Wszystkie edycje Narodowego Czytania odbywały się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Starosty Powiatu Jarosławskiego. Patronat medialny objęły lokalna prasa. 



Jubileusz 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu 

21 czerwca 2023 odbyła się uroczystość jubileuszowa – święto, które przeżyliśmy w sposób wyjątkowy, doceniając tę instytucję i wszystkich, którzy ją tworzyli przez lata. Z tej okazji zaprosiliśmy gości związanych z biblioteką. Byli z nami burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, z-ca burmistrza Dariusz Tracz oraz przedstawiciele władz powiatu, pracownicy Urzędu Miasta, dyrektorzy szkół i  jarosławskich instytucji kultury,  dyrektorzy podkarpackich bibliotek,  przedstawiciele Podkarpackiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, pracownicy biblioteki i emerytowani bibliotekarze. Uroczystość była okazją do przypomnienia bogatej historii biblioteki. Doskonale ukazała ją prezentacja multimedialna Biblioteka – jarmark wiedzy i bazar dla duszy oraz wystawa okolicznościowa Długa historia w krótkiej odsłonie. Była to również sposobność spotkania w gronie bibliotekarzy i współpracowników, wspomnień, a także złożenia podziękowań i gratulacji. Podczas Jubileuszu zostały wręczone medale i listy gratulacyjne przyznane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Główny w Warszawie. Niezmiernie ważny dla wszystkich pracowników okazał się Medal „W DOWÓD UZNANIA” za zasługi dla bibliotekarstwa oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, który otrzymała nasza biblioteka. Medal „W DOWÓD UZNANIA” trafił również do dyrektor Elżbiety Tkacz.

Zdjęcie trzech osób, jedna z nich trzyma kwiaty
Zdjęcie trzech osób przy stole ubranych bardzo tradycyjnie
Ulotka
Czarno-biały film odtworzony za pomocą projektora na ścianie

Ferie i wakacje w biblotece

Dla dzieci pozostających w mieście podczas ferii zimowych i wakacji  organizowane były ciekawe imprezy czytelnicze, t.j.: warsztaty plastyczne, literackie i edukacyjne, konkursy, głośne czytanie, projekcje bajek i baśni, gry video i planszowe, zajęcia biblio-terapeutyczne, teatrzyk kamishibai. Podczas zajęć zwracaliśmy szczególną uwagę na edukację czytelniczą i promocję literatury dla dzieci i młodzieży. W każdej edycji prowadzone były też, przy współpracy z Urzędem Miasta zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa podczas ferii i wakacji w mieście. Z naszej oferty licznie korzystali uczestnicy świetlic środowiskowych, półkolonii i ferii organizowanych przez placówki oświatowe i Urząd Miasta Jarosławia.

spotkania autorskie

Spotkania autorskie są najważniejszymi wydarzeniami literackimi w bibliotece. W latach 2019 – 2023 zorganizowano 34 spotkania autorskie, w których wzięło udział 1472 uczestników.  Były to m.in.:

Spotkania autorskie organizowane były w ramach działających w bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki a dofinansowane z Instytutu Książki – Biblioteki Narodowej.

wystawy

W Miejskiej Bibliotece Publicznej funkcjonuje galeria w siedzibie głównej biblioteki oraz mała galeria w filii nr 4, które prezentują malarstwo, rysunek i fotografię lokalnych twórców. Ekspozycje towarzyszą też ważnym wydarzeniom literackim, historycznym i regionalnym. W bibliotece organizowane są wernisaże lub finisaże wystaw, które gromadzą miłośników malarstwa, fotografii, rzeźby. Do najciekawszych ekspozycji zaliczyć można m.in.:


nagrody i wyróżnienia

Medal „W dowód uznania” dla dyrektora MBP – Elżbiety Tkacz, otrzymany 21 czerwca 2023 r., podczas uroczystości Jubileuszu 75-lecia, Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu otrzymała Medal „W DOWÓD UZNANIA” za zasługi dla bibliotekarstwa oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jest to wyróżnienie szczególne, które podnosi rangę biblioteki. Jest też dużym zobowiązaniem do dalszej pracy i rozwoju placówki.

Medal „W dowód uznania” Nadaje się go instytucjom i organizacjom ale również osobom za dokonania i zasługi istotne dla rozwoju polskiego bibliotekarstwa, czytelnictwa oraz informacji naukowej, na które składają się działania organizacyjne, modernizacyjne, dydaktyczne, badawcze, wydawnicze i popularyzatorskie zarówno w skali krajowej jaki lokalnej. 

III miejsce  w Konkursie Idol Województwa Podkarpackiego 2021

Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu zajęła III miejsce  w Konkursie Idol Województwa Podkarpackiego 2021 w kategorii instytucja kultury. Nagroda została wręczona 23 lipca 2021r. podczas Konferencji „Jesteśmy Razem” zorganizowanej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Celem tej edycji konkursu jest: wyróżnienie osób i instytucji, które w najznakomitszy sposób zasłużyły się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji niewidomych i słabowidzących, promocja zaangażowania społecznego, pozytywnych przykładów działania oraz postaw, które sprzyjają emancypacji Środowiska, budowanie świata otwartego dla niewidomych i słabowidzących, dzielenie się pozytywnymi doświadczeniami, które wpływają na integrację wewnątrzśrodowiskową.

Medal
Dyplom za trzecie miejsce w kategorii INSTYTUCJA/ PLACÓWKA KULTURY/ FIRMA

czytelnictwo w pandemii

Pandemia miała znaczący wpływ na funkcjonowanie biblioteki i kontakty z czytelnikami. Dotknął nas problem braku stabilności w działaniu, wprowadzenie ograniczeń. Zawieszona została praca czytelni, natomiast wypożyczenia na zewnątrz odbywały się w ograniczonej przestrzeni. Zawieszona została również organizacja imprez stacjonarnych. 

W działalności biblioteki w okresie pandemii znaczące okazały się kompetencje informatyczne pracowników oraz dobre wyposażenie w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu. 

W tym okresie wzrosła nasza aktywność w sieci zarówno strona internetowa jak i portal społecznościowy pozwoliły na organizację imprez on-line tj. Tydzień Bibliotek 2020, Narodowe Czytanie 2020 oraz zabawy literackie, konkursy, projekty czytelnicze on-line.  

programy z obszaru opieki nad zabytkami

Gminny Program Opieki nad Zabytkami dla Miasta Jarosławia

Gminny program opieki nad zabytkami ma pomóc w aktywnym zarządzaniu zasobem stanowiącym dziedzictwo kulturowe miasta. Działania realizowane w zakresie tego programu wyznaczane są w oparciu o dwa dokumenty: 

Wskazane w programie działania ukierunkowane są na poprawę stanu zabytków, ich rewaloryzację oraz zwiększenie dostępności do nich mieszkańców i turystów. Program między innymi poprzez działania edukacyjne, ma też budzić w lokalnej społeczności świadomość wspólnoty kulturowej, roli i znaczenia lokalnych wartości i wspólnych korzeni. Wspólna dbałość o zachowanie wartości kulturowych wzmacnia poczucie tożsamości, wspiera identyfikację jednostki z tzw. małą ojczyzną. 

Działania realizowane w ramach programu: 

Zdjęcie ukazuje nagrobek Franciszka Makara i Emilii Makarowej po konserwacji

Nagrobek Franciszka Makara i Emilii Makarowej po konserwacji (2021)

Obelisk poświęcony Ferdynandowi Wenzelowi

Konserwacja obelisku poświęconego Ferdynandowi Wenzlowi (2022)

Badanie archeologiczne w ziemi

Badania archeologiczne przy ul. 3 Maja w Jarosławiu (2021)

Pomnik zlokalizowany na starym Cmentarzu w Jarosławiu

Konserwacja pomnika nagrobnego zlokalizowanego na Starym Cmentarzu w Jarosławiu (2022);


Sgraffita na części elewacji budynku

Wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich uszkodzonych partii sgraffita usytuowanego na elewacji południowej budynku zlokalizowanego przy ul. Kraszewskiego 14 w Jarosławiu (2022)