Działalność kulturalna, czytelnictwo
łączne Wydatki na kulturę I Dziedzictwo NARODOWE w latach 2019-2023
33,7 mln zł
centrum kultury i promocji w jarosławiu
Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu to instytucja, która przełamuje stereotypowe pojęcie ośrodka kultury.
Misją jednostki jest rozwój oraz przekazywanie jak najszerszej grupie odbiorców, wartości i umiejętności w zakresie szeroko pojętej kultury. CKiP dba także o zachowanie i popularyzację bogatej tradycji i dziedzictwa kulturowego Jarosławia oraz propagowanie jego walorów turystycznych. Swoje zadania realizuje poprzez wykorzystanie nowoczesnych i atrakcyjnych form i narzędzi, aby dostosować się do potrzeb i gustów możliwie każdego z potencjalnych odbiorców.
Instytucja nie jest jedynie miejscem, gdzie możemy spotkać się z kulturą. Od lat CKiP pomaga nie tylko profesjonalnym artystom, ale także miłośnikom wszelakiej formy sztuki w aktywnym jej tworzeniu – to miejsce, w którym każdy mieszkaniec Jarosławia może znaleźć odpowiednie warunki do samorealizacji i prezentacji swoich działań twórczych.
Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu realizuje zadania w następujących obszarach tematycznych:
Kultura
Turystyka i promocja
W raporcie wyszczególniono także działania realizowane w okresie pandemii COVID-19 oraz sukcesy, nagrody i wyróżnienia, jakimi Centrum Kultury i Promocji może poszczycić się na przestrzeni lat 2019–2023.
działalność kulturalna
działania plEnerowe
Wydarzenia odbywające się w przestrzeni miejskiej Jarosławia głównie w okresie letnim. Do najważniejszych należy zaliczyć inicjatywy opierające się w dużej mierze na historii oraz walorach kulturowych Jarosławia: Jarmark Jarosławski, Noc Zwiedzania Rynku, a także cykl wakacyjnych wydarzeń pn. Kulturalne Lato w Mieście. Wśród najbardziej wyczekiwanych imprez w roku znajdują się także Dni Jarosławia. Tradycje jarmarczne oraz handlowe kultywowane są także poprzez cykliczną organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz Jarosławskiej Giełdy Staroci. Ponadto w 2022 r. w ramach Jarosławskiego Budżetu Obywatelskiego pojawiła się inicjatywa powrotu do organizowanych dawniej w mieście koncertów muzyki country, poprzez organizację Jarosławskiego Pikniku Country. CKiP włączyło się w organizację tego przedsięwzięcia.
Jarmark Jarosławski – nawiązując do wielkich XVI i XVII-wiecznych jarmarków, końcem sierpnia w przestrzeni Starego Miasta odbywa się współczesny Jarmark Jarosławski – święto produktów z różnych zakątków globu, teatru wielu epok i muzyki świata. Na odwiedzających czekają spotkania z wystawcami oferującymi kolorową mozaikę niespotykanych, na co dzień towarów, strefa kuchni świata oraz różnorodny program kulturalny: koncerty, teatry, występy ulicznych artystów i grajków. Wszystko pod hasłem: Handel. Teatr. Muzyka.
W raportowanym okresie Jarmark Jarosławski otrzymał następujące dofinansowania:
2019 – współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury,
2022–2023 – współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021 oraz budżetu państwa.
Ponadto w 2022 wydarzenie otrzymało tytuł „Najlepszego Produktu Turystycznego Podkarpacia”.
Noc Zwiedzania Rynku – cykliczne wydarzenie, które angażuje mieszkańców do aktywnego skorzystania z bogatej oferty turystycznej i kulturalnej. Podczas gdy w większości europejskich miast trwa „Europejska Noc Muzeów”, również jarosławski Rynek tętni życiem za sprawą licznych wydarzeń kulturalnych: koncertów, warsztatów i wystaw. Popularnością cieszą się jarosławskie atrakcje turystyczne, oblegane przez zwiedzających do późnych godzin nocnych, zwłaszcza: Podziemne Przejście Turystyczne, Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego czy wieża zegarowa jarosławskiego ratusza.
Dni Jarosławia – kilkudniowe święto miasta zapewniające moc atrakcji uczestnikom w każdym wieku. Tradycją święta jest koncert gwiazdy wieczoru, kończący każdy dzień imprezy. Na scenie występują wówczas topowe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej.
Kulturalne Lato w Mieście – wydarzenia organizowane w okresie wakacyjnym w Skwerze Kultury, czyli specjalnie zaaranżowanej przestrzeni na jarosławskim rynku. W ramach cyklu realizowane są inicjatywy tematyczne skierowany do szerokiej grupy odbiorców:
Kino pod Gwiazdami – projekcje filmowe wyświetlane „pod chmurką”. Zróżnicowany dobór repertuaru zaspokaja gusta niejednego amatora dobrego kina.
Letnie Dobranocki – spektakle teatralne przygotowane z myślą o najmłodszych. Bajki, baśnie i legendy przedstawiane za pomocą kukiełek nie tylko bawią, ale przede wszystkim uczą młode pokolenie.
Letnie Muzykowanie – koncerty muzyki klasycznej, alternatywnej czy niszowej. Na scenie prezentują się także pochodzący z regionu artyści, realizujący się w danych gatunkach muzycznych.
Niedzielne Spacerki po Jarosławiu z Przewodnikiem – przemierzanie ulic miasta i odkrywanie jego tajemnic z przewodnikami przygotowanymi szlakami tematycznymi związanymi z historią Jarosławia.
Jarmark Bożonarodzeniowy – wydarzenie formułą nawiązujące do jarmarków odbywających się w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia.
Jarosławska Giełda Staroci – w każdą trzecią sobotę miesiąca od marca do października na rynku odbywa się tzw. pchli targ. Na zaimprowizowanych stoiskach można znaleźć prawdziwe perełki.
działania artystyczne
Działania instrumentalno-poetyckie, głównie w obszarze kultury wyższej oraz stwarzające możliwość prezentacji swojej twórczości debiutantom. W ich ramach CKiP organizuje, m.in.: największy w regionie festiwal muzyki klasycznej – Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej oraz koncerty kameralne, spotkania autorskie czy występy seniorskich grup artystycznych.
Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej – prestiżowy i jeden z najważniejszych festiwali muzycznych organizowanych w Jarosławiu. Wszystkie koncerty w ramach Festiwalu są wyjątkowym przeżyciem dla miłośników muzyki klasycznej, również tej w nowoczesnym wydaniu. O niezwykłym charakterze wydarzenia świadczy fakt, że biorą w nim udział miłośnicy kultury wysokiej nie tylko z regionu, ale i z całej Polski.
Działania kulturalno-artystyczne w Sali Lustrzanej:
Wieczory u Attavantich – kameralne formy koncertowe – każdy koncert przygotowywany jest z myślą o miłośnikach kultury wysokiej, którzy z przyjemnością licznie w nich uczestniczą.
Wieczór z Seniorem – Seniorskie Grupy Artystyczne Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz lokalne grupy seniorskie, prezentują autorskie programy artystyczne. Jedną z form „Wieczorów z Seniorem” jest cykl „Muzyczne Czwartki”, odbywający się w okresie letnim w parku miejskim przy ulicy Czesławy Puzon ps. „Baśka”.
Muzyczne debiuty – doskonała okazja dla młodych artystów oraz uczniów szkół muzycznych, którzy mogą wystąpić przed szerszym gronem odbiorców.
Spotkania autorskie – spotkania z twórcami lokalnymi, artystami oraz znanymi postaciami. Podczas tych spotkań prelegenci dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą, doświadczeniem i refleksjami z szerokiego zakresu tematycznego.
Kulturalne Domy Seniora+ – inicjatywa zapoczątkowana w 2023 r. skierowana do seniorów z Domów i Klubów Seniora z terenu gminy miejskiej Jarosław i okolicznych miejscowości. To cykl występów artystycznych w wykonaniu jarosławskich seniorskich grup tworzących kulturę w mieście. Są to między innymi: koncerty, spektakle, programy kabaretowe.
dziAŁANIA WYSTAWIENNICZE
Całoroczna działalność wystawiennicza jest realizowana w oparciu o trzy galerie wystawiennicze mieszczące się w kamienicy Attavantich siedzibie Centrum Kultury i Promocji oraz sezonowo w przestrzeni miejskiej.
Galeria Główna u Attavantich – przestrzeń, w której wystawiane są wszelakie formy sztuki artystów rodzimych i tych, którzy w jakiś sposób są powiązani z Jarosławiem. Każdy wernisaż celebrowany jest w wyjątkowym stylu, wpasowującym się w twórczość artysty, którego ekspozycję można podziwiać.
Galeria Debiutów – doskonała przestrzeń wystawiennicza dla młodych adeptów sztuki, którzy nierzadko po raz pierwszy prezentują innym swoją twórczość. Młodzi artyści, głównie uczniowie szkół plastycznych prezentują m.in.: rysunek, malarstwo, grafikę, fotografię.
Galeria w Holu – prezentuje wystawy okolicznościowe oraz ukazujące walory turystyczne regionu. Jest również miejscem, w którym można oglądać wystawy wspierające i uzupełniające duże wydarzenia artystyczne.
Wystawy plenerowe – okolicznościowe wystawy tematyczne, które mieszkańcy i turyści mogą oglądać w przestrzeni miejskiej na specjalnych systemach ekspozycyjnych.
DZIAŁANIA EDUKACYJNO-ROZWOJOWE
Inicjatywy mające na celu umożliwienie odbiorcom bezpośredniego włączenia się w tworzenie kultury za pomocą różnych form wyrazu:
Seniorskie Grupy Artystyczne Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu – CKiP umożliwia wszystkim zainteresowanym nieograniczony dostęp do kultury, także w obszarze jej tworzenia. Dlatego też od kilku lat w jednostce działają Seniorskie Grupy Artystyczne, które cieszą się dużą popularnością i uznaniem wśród lokalnej społeczności. W CKiP funkcjonują:
Teatr „Baccalaureus”
Kabaret „Młodzi Duchem”
Zespół Piosenki Estradowej „Sway”
Zespół Tańca Towarzyskiego „Balans”
Zespół Piosenki Estradowej „Leo”
Seniorzy, którzy tworzą grupy artystyczne Centrum Kultury i Promocji mają możliwość rozwijać swoje pasje, kreatywność, koordynację ruchową oraz aktywnie uczestniczą w tworzeniu przestrzeni kulturalnej. Każda z grup może pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami na arenie ogólnopolskiej, m.in.: I miejsce na IX Juwenaliach III Wieku w Warszawie, nagroda Grand Prix w Stalowej Woli, III miejsce w Przeglądzie „O złotą szpilę” w Przemyślu.
Pracownia Rysunku-Odręcznego – warsztaty, które przygotowują do egzaminów wstępnych do szkół średnich artystycznych, artystycznych uczelni wyższych w tym architektury wnętrz i krajobrazu, ale także podnoszą umiejętności tych, którzy rysunek traktują hobbystycznie. Warsztaty skierowane są zarówno do osób rozpoczynających swoja przygodę z rysunkiem i malarstwem, jak i tych, którzy realizują się w tych dziedzinach na co dzien.
Wydarzenia patriotyczne
CKiP w ramach prowadzonej działalności odpowiada za koordynację oraz organizację wydarzeń patriotycznych, obchodów świąt czy uroczystości państwowych współrealizowanych głównie z Urzędem Miasta Jarosławia. Ich realizacja ma na celu przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych, zajmuje więc istotne miejsce w prowadzonej przez jednostkę działalności edukacyjnej. Do najważniejszych organizowanych cyklicznie wydarzeń patriotycznych zaliczamy:
Rocznice wybuchu Powstania Styczniowego
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Narodowe Święto Trzeciego Maja
Dzień Patrona Miasta Jarosławia – w 2005 r. miasto obrało za patrona bł. o. Michała Czartoryskiego OP. Wyjątkową dla jarosławskiej społeczności postać dominikanina wspominamy w czerwcu podczas obchodów Dnia Patrona Miasta.
Dzień pamięci ofiar ludobójstwa w rocznice zbrodni wołyńskiej
Rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody Pamięci Ofiar II Wojny Światowej – wrzesień 1939 r.
Dzień Sybiraka i Weterana
Rocznice Odzyskania Niepodległości
Rocznice wprowadzenia Stanu Wojennego
Ponadto jednostka w 2022 roku przygotowała uroczystość z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej Wielki Strajk Chłopski z 1937 r.
Wydarzenia współorganizowane
Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu w ramach prowadzonej działalności chętnie włącza się we współpracę z innymi podmiotami przy organizacji wydarzeń o tematyce zbieżnej z misją działania jednostki.
Wydarzenia cykliczne:
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – ogólnopolska akcja charytatywna.
Dzień Godności osób z niepełnosprawnością intelektualną – w ramach wydarzenia odbywa się integracyjny piknik z licznymi atrakcjami.
Mini Jarmark Jarosławski – nawiązuje do kupieckich tradycji miasta oraz organizowanego w sierpniu Jarmarku Jarosławskiego. Wydarzenie skierowane do uczniów jarosławskich szkół podstawowych.
Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920. Mieszkańcy prócz uczestnictwa w uroczystym apelu mają okazję obejrzeć defiladę pododdziałów oraz sprzęt wojskowy.
Międzynarodowy Flis Szlakiem Błękitnego Sanu – ideą flisu jest kultywowanie tradycji flisackich oraz pokazanie turystycznych walorów rzeki w nadsańskich miejscowościach.
Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” – jeden z najpopularniejszych międzynarodowych festiwali muzyki dawnej w Europie. Za jego sprawą w sierpniu przez cały tydzień miasto wypełnia śpiew oraz muzyka czasów baroku, renesansu i średniowiecza. Cykl koncertowy uzupełniają warsztaty, seminaria i zabawy taneczne.
Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych – wydarzenie promujące zabytkowe samochody i motocykle. Każda runda rajdu to konkurs elegancji i widowiskowe próby sprawności.
Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej – pozwala na poznanie niezwykle bogatej kultury i tradycji, która przez stulecia kształtowała się na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Na wrześniowy festiwal składają się warsztaty, konferencje, spotkania autorskie, wystawy, a także liczne koncerty, których tematem przewodnim są Kresy Wschodnie.
Wielki Piknik Rodzinny – wydarzenia z atrakcjami dla całych rodzin.
Jarosławskie Święto Biegowe – największej impreza biegowa, której trasa przebiega jarosławskimi ulicami. Promuje aktywny wypoczynek oraz portowy styl życia.
Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. J. Hordyńskiego – ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o osobie i twórczości pochodzącego z Jarosławia poety Jerzego Hordyńskiego.
Ponadto w raportowanym okresie zrealizowano:
Majówka na Rynku – gratka dla wielbicieli polskiej sceny muzycznej, zwłaszcza koncertów gwiazd disco oraz folku. Na wydarzeniu nie brakowało zabawy dla całych rodzin, w tym animacji i konkursów dla najmłodszych.
„Klasykowisko” zlot pojazdów zabytkowych – wydarzenie charytatywne, gratka dla miłośników motoryzacji, zwłaszcza w jej klasycznej odsłonie.
Kreatywnie-warsztatowo – warsztaty realizowane w ramach Kulturalnego Lata w Mieście, mające na celu rozwój społeczno-kulturalny mieszkańców Jarosławia
Jarosławski Dzień Seniora – wydarzenie dedykowane wszystkim seniorom, łączące dobrą zabawę z profilaktyką zdrowotną – koncerty, potańcówki, zmagania sportowe oraz konsultacje ze specjalistami w dziedzinie zdrowego stylu życia czy prawidłowego odżywiania.
Turystyka i promocja
Promocja i upowszechnianie walorów turystycznych Gminy Miejskiej Jarosław
CKiP w Jarosławiu prowadzi całoroczne działania w zakresie świadczenia usług informacyjno-turystycznych, kulturalnych, promocyjnych i upowszechniających walory turystyczne i kulturowe Gminy Miejskiej Jarosław poprzez następujące działania:
Prowadzenie Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej (CIT-K) oraz Punktu Informacji Turystycznej (PIT) w Jarosławiu
Obrót rękodziełem, regionalnymi wydawnictwami, produktami spożywczymi oraz pamiątkami z Jarosławia – w bogatym asortymencie dostępne są, m.in. wydawnictwa o mieście i regionie, torby, koszulki, kuferki, smycze, wytwory rękodzielnicze, znaczki turystyczne, kubki, kieliszki, i inne drobne pamiątki z motywem Jarosławia, wiele wzorów magnesów z wizerunkiem charakterystycznych obiektów miejskich w formie tradycyjnej oraz ceramicznej, a także bogaty wybór pocztówek. Na bogatą ofertę regionalnych produktów spożywczych składają się: miody, herbata i kawa z kolekcji „Skarby Jarosławia”, konfitury z serii „Podkarpackie smaki”, czekolady, kremy czekoladowe, gorąca czekolada oraz kakao, biszkopty z Fabryki Ciast i Cukrów dr. Stanisława Gurgula oraz pierniki i lizaki z Wytwórni Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego.
Współpraca z lokalnymi artystami i dystrybucja prac ich autorstwa – CKiP współpracuje z miejscowymi twórcami z wielu dziedzin sztuki, m.in.: malarstwo, grafika, rzeźba, ceramika, w zakresie odpłatnego obrotu wyrobami ich autorstwa. Jednostka dysponuje pracami takich artystów jak: Damian Waliczek, Ireneusz Janicki, Mieczysław Chomont, Mariusz Aab, Krzysztof Suszek, Izabela Gorczak, Agnieszka Kotów, Leszek Wąsik, Przemysław Nicewicz. W sprzedaży znajdują się także seria magnesów i pocztówek przygotowanych przez Hufiec ZHP Jarosław.
Dystrybucja materiałów kartograficznych – w ofercie CKiP ważne miejsce zajmują wydawnictwa
kartograficzne – darmowe i odpłatne. Dodatkowo z uwagi na fakt, że CIT-K posiada status Miejsca
Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, cyklistom oferowane
są bezpłatne mapy dedykowane miłośnikom rowerowego wypoczynku.
Powyższy asortyment w większości dostępny jest wyłącznie w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz Punkcie Informacji Turystycznej. Sprzedaż prowadzona jest w formie stacjonarnej (CIT-K ul. Rynek 5, PIT ul. gen. Sikorskiego 2a) oraz wysyłkowej. Z pełnym asortymentem jednostki można zapoznać się na stronie internetowej CKiP (www.ckip.jaroslaw.pl) w zakładce „Wydawnictwa” oraz „Pamiątki z Jarosławia”.
Wydawanie publikacji związanych z miastem
CKiP opracowuje treści oraz wydaje publikacje o tematyce turystyczno-kulturalnej, w celu przekazania najważniejszych, a zarazem przydatnych informacji mieszkańcom Jarosławia, jak również osobom odwiedzającym miasto. Działalność wydawnicza CKiP ma istotne znaczenie w realizowaniu misji jednostki, polegającej na promocji Jarosławia i regionu, ale także na szeroko pojętej edukacji. Wydawnictwa CKiP dostępne są w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz Punkcie Informacji Turystycznej. Można je nabyć także w jarosławskich księgarniach oraz regionalnych i krajowych centrach i punktach informacji turystycznej, z którymi jednostka współpracuje.
Wydawnictwa cykliczne:
Kalendarz ścienny na dany rok – motywem przewodnim każdej edycji jest Jarosław – jego niezwykłe miejsca pełne historii, tradycji i niepowtarzalnego uroku, przeplatane wydarzeniami kulturalnymi oraz ciekawostkami. Autorami fotografii są jarosławscy artyści, m.in.: Tomasz Turoń, Norbert Krysa, Damian Bereza. Wydawnictwo stanowi doskonały prezent dla miłośników Jarosławia, a także tych, którzy wyjątkowo cenią wrażenia estetyczne.
Kalejdoskop Jarosławski – bezpłatne wydawnictwo skierowane do mieszkańców miasta oraz jego sympatyków. Prezentuje treści dotyczące prowadzonych inwestycji, działań podejmowanych przez Urząd Miasta Jarosławia oraz jednostki i spółki podległe. Jest również źródłem informacji o wydarzeniach kulturalnych. W raportowanym okresie wydanych zostało 13 numerów. Prócz wersji papierowej wydawnictwo dostępne w wersji online do pobrania zarówno na Stronie Urzędu Miasta Jarosławia jak i CKiP.
Albumy:
Jarosław. Fotoalbum – propozycja wydawnicza z 2020 r. zawierającą ponad 70 zdjęć Jarosławia w większości autorstwa lokalnych fotografów. Znaleźć w niej można także ciekawie podane informacje na temat samego miasta, jego historii, kultury, a także współczesnego oblicza. Treści prezentowane są w języku polskim oraz angielskim.
Album Jarosław – wydawnictwo z 2023 r. prezentujące Jarosław – miasto nowoczesne, z ogromnym potencjałem turystycznym oraz wielowiekową tradycją kultywowaną przez wydarzenia kulturalne, sportowe i artystyczne. Na 61. stronach można zajrzeć do najważniejszych obiektów świeckich i sakralnych, a także zobaczyć jarosławski rynek po rewitalizacji. Sporą część stanowią ujęcia przyrody i detali architektonicznych. Autorami fotografii są lokalni artyści. Wersja polsko-angielski.
Wydawnictwa książkowe:
Krótka opowieść o mieście Jarosławiu w województwie podkarpackim leżącym – poprawione wznowienie wydawnicze z 2021 r. książki autorstwa Krystyny Kieferling. Wydawnictwo jest próbą przedstawienia historii Jarosławia w sposób nawiązujący do popularnych w okresie staropolskim sylw, gdzie narracja przeplata się ze źródłami i autorsko opracowanymi tematami.
Kroniki jarosławskiego Biszkopta – wydawnictwo z 2011 r. w lekkiej formie przybliża tradycje cukiernicze Jarosławia – miasta, które po dziś dzień słynie m.in. z biszkoptów. Dlatego to biszkopt stał się głównym bohaterem bajki osadzonej w historii i przestrzeni Jarosławia.
Foldery i miniprzewodniki:
wydawnictwa dostępne w polskiej i angielskiej wersji językowej
Jarosław – Miasto Olśnień – folder prezentujący część najcenniejszych zabytków Jarosławia i ich historię. Znajdziemy w nim zarówno budowle świeckie i sakralne, a wśród nich obiekty i elementy świadczące o wielokulturowości miasta. Wydawnictwo bogato ilustrowane i wyposażone w mapkę ułatwiającą zwiedzanie.
Jarosław – warto zobaczyć – pigułka informacyjna niezbędna każdemu turyście. Folder zawiera katalog ciekawych punktów znajdujących się na terenie miasta wraz z krótkimi notatkami o nich. Wydawnictwo zbogacone o zdjęcia oraz przydatne informacje takie jak baza noclegowa czy gastronomiczna.
Jarosław – tu warto być – bogato ilustrowany folder zawiera opisy najważniejszych jarosławskich zabytków oraz obfituje w ciekawostki o mieście. Zawiera także wiele informacji praktycznych dotyczących zwiedzania i dostępności obiektów, terminarz cyklicznych wydarzeń kulturalnych oraz bazę noclegowo-gastronomiczną.
Podziemne Przejście Turystyczne – bogato ilustrowana publikacja prezentuje walory jarosławskiej atrakcji jaką jest Podziemne Przejście Turystyczne pod kamienicami Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów.
Broszury informacyjne:
publikacje dostępne w polskiej i angielskiej wersji językowej:
Podziemia Jarosławskie – wydawnictwo zawiera najważniejsze informacje o historii miasta snute wokół tematu historii wielkiego handlu oraz jarosławskich podziemi, a także opisy dwóch trasach podziemnych, wszystko przedstawione w przystępny sposób.
Jarosław – miasto po drodze – broszura w formie spaceru do samodzielnej realizacji skierowana do turysty, którego wizyta w Jarosławiu jest dość mocno ograniczona czasowo. Odwiedzającym zaproponowano trasę po 10 obowiązkowych punktach położonych w obrębie starego miasta.
Jarosławskie Sanktuaria – broszura zaznajamia z krótką historią niezwykłych jarosławskich świątyń, które śmiało można nazwać sanktuariami. Jarosław posiada sześć miejsc szczególnej modlitwy i upraszania łask u Boga, niezwykle ważnych dla mieszkańców i turystów pielgrzymkowych.
Jarosław – Miasto Olśnień – wydawnictwo stanowiące element promocyjny miasta identyfikujący Jarosław w oparciu o nowy branding. Publikacja zawiera skompresowany materiał wiedzy o Jarosławiu, jego historii i tradycji.
Jarosław Stare Miasto i Śródmieście – wydawnictwo zawiera plan turystyczny wraz z opisem najważniejszych atrakcji i zabytków Jarosławia zlokalizowanych w obrębie starego miasta oraz śródmieścia oraz pełną ofertę turystyczną Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu.
Publikacje dostępne w ukraińskiej wersji językowej:
Jarosław – miasto po drodze – broszura skierowana do turysty ukraińskojęzycznego. Tłumaczenie i wydanie w języku ukraińskim powstało jako odpowiedź na rosnącą ilość uchodźców w związku z wojną na Ukrainie oraz potrzebą zagospodarowania im wolnego czasu.
Materiały kartograficzne:
Plan miasta – na planie zaznaczono, m.in.: budowle zabytkowe, pomniki, muzea, parkingi, postoje taksówek, hotele, restauracje, kawiarnie i wiele innych obiektów. Na rewersie plan śródmieścia w skali 1:5 000 oraz zarys historii miasta, opisy i fotografie najważniejszych zabytków. Plan zawiera skorowidz ulic. Rozmiary arkusza 48 x 67 cm, składany do formatu 13,5 x 19,0 cm.
Mapa tzw. zrywka – laminowana, nieodpłatnie udostępniana turystom. Mapa ujmuje najbardziej atrakcyjnych w mieście tereny, zawiera opisy zabytków w języku polskim i angielskim.
Notatniki i klasery:
Notatnik Jarosławski – na prywatne zapiski, notowanie pomysłów czy planów, wzbogacony wizerunkiem osiemnastu pocztówek z widokami dawnego Jarosławia. Całości dopełniają krótkie notki o miejscach wartych uwagi i ciekawostki związane z miastem. Polsko-angielska wersja językowej.
Jarosław na dawnych pocztówkach – elegancki klaser zawierający 10 archiwalnych widokówek dawnego Jarosławia.
Jarosław miasto Olśnień – elegancki klaser zawierający 10 widokówek współczesnego Jarosławia.
Klasery ujęte w piękną formę wydawniczą to doskonały prezentem, pamiątka albo po prostu
kolejną pozycja obowiązkowa w biblioteczce miłośnika miasta.
Gry i zabawy pamięciowe:
Questing Kupiecka historia Jarosławia – odkrywanie jarosławskich tajemnic znajdujących się na dwukilometrowej trasie rozpoczynającej się przy Bramie Krakowskiej, prowadzi przez ślady handlowej historii miasta, wprost do ukrytego na końcu trasy rozwiązania zabawy.
Jarosławskie memory – gra pamięciowa zawierająca wizerunki najciekawszych w Jarosławiu miejsc do zwiedzenia oraz przedstawienia najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Wydawnictwo doskonale ćwiczy pamięć osób w każdym wieku. Zawartość pudełka: 32 elementy.
Udział w targach i wystawach kulturalno-turystycznych:
umożliwia budowanie rozpoznawalności i pozytywnego wizerunku Jarosławia na szeroką skalę. Targi tworzą warunki, w których wykorzystując odpowiednie materiały i hasła promocyjne, CKiP konstruuje przekaz, który dociera jednorazowo do szerokiej grupy odbiorców. Umożliwia to osiągnięcie celu jakim jest budowa pozytywnego wizerunku miasta w oparciu o te walory i wartości, które warte są szczególnego wyróżnienia.
Na przestrzeni 2019–2023 Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu uczestniczyło w następujących wydarzeniach targowych i kulturalno-turystycznych:
Międzynarodowe Targi Turystyczne World Travel Show
Międzynarodowe Targi Turystyczne w Zabrzu
Europejski Kongres Sportu i Turystyki
Jarmark Bożonarodzeniowy w Pile
Ponadto CKiP cyklicznie uczestniczy w:
Targi Wschodnie – Rzeszów Jasionka
Podkarpackie Forum Turystyczne w Rzeszowie
Ogólnopolskie Forum Informacji Turystycznej.
Działania promocyjne przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych środków przekazu
Realizując działania z zakresu promocji i upowszechniania walorów turystycznych Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu sięga po sprawdzone narzędzia, nie boi się także rozwiązań innowacyjnych. W tym celu, m.in.:
współpracuje z lokalnymi i regionalnymi mediami tradycyjnymi jak radio, prasa, telewizja oraz osobami, które realizują swoją misję wykorzystując przestrzeń internetową, jak: influencerzy, blogerzy czy youtuberzy. Jednostka współpracuje także z wydawnictwami branżowymi jak Rynek Turystyczny czy Podkarpacka Historia.
sięga po innowacyjne narzędzia interaktywne:
Jarosław w Aplikacji Tripplay – CKiP zadbało, aby Jarosław dołączył do grona miast w aplikacji Traipplay, która zabiera użytkowników w magiczną podróż po Polsce, zaznajamiając z najpiękniejszymi i wartymi odwiedzenia zakątkami naszego kraju. W aplikacji można zaznajomić się ze wszystkimi atrakcjami w Jarosławiu, podążyć wybranym szlakiem oraz śledzić aktualne wydarzenia w mieście. Aplikacja do pobrania w App Store i Google Play.
Podziemne Przejście Turystyczne w aplikacja Moviguide - w 2023 r. Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu dzięki aplikacji mobilnej Moviguide dołączyło do grona „Miejsc pięknie opowiedzianych”. Aplikacja udostępnia treści związane z ekspozycją Podziemnego Przejścia Turystycznego. Barwna opowieść zilustrowana zdjęciami jest przystępnym sposobem zapoznania się z tym miejscem, a sama aplikacja jest doskonałym narzędziem promocyjnym.
Współpraca z MoonumentApp - aplikacja mobilna łącząca świat zabytków ze światem historycznych postaci. To unikalne repozytorium wiedzy o zabytkach, opowiadające o miejscach przez pryzmat postaci z nimi powiązanych, wciągające użytkowników w historie ludzi z krwi i kości ukryte za murami zabytków.
Kody QR - dostępne w informacji turystycznej kody QR dedykowane Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu pozwalają ocenić jakość usług świadczonych w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz szerzej zaznajomić się z ofertą turystyczną Jarosławia.
Strony internetowe - dbając o widoczność oraz jakość przekazu przy jednoczesnym wpisywaniu się w aktualne trendy, CKiP we własnym zakresie stworzyło strony internetowe dedykowane: instytucji, atrakcjom turystycznym, którymi zarządza oraz flagowemu wydarzeniu jakim jest Jarmark Jarosławski:
Ponadto CKiP zarządza treścią miejskiej strony turystycznej:
Organizacja turystyki aktywnej
CKiP przez cały rok prowadzi działalność edukacyjno-kulturalną dla szerokiego grona odbiorców, której głównym celem jest poznanie dziedzictwa kulturowego Jarosławia, jego tradycji kupieckich, odmiennej kultury i sztuki, poprzez aktywne uczestnictwo połączone z atrakcyjną formę przekazu. W tym celu CKiP:
zarządza i organizuje ruch turystyczny w dwóch jarosławskich trasach podziemnych: Podziemnym Przejściu Turystycznym pod kamienicami Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów (Rynek 4, 5, 6) oraz od 22 kwietnia 2022 r. w Podziemnej Trasie Turystycznej im. prof. Feliksa Zalewskiego (Rynek 14). Ostatnie stało się możliwe dzięki współpracy nawiązanej z prywatnym właścicielem kamienicy przy ul. Rynek 14.
tworzy i realizuje ofertę turystyczno-edukacyjną bazującą na trasach podziemnych oraz uwzględniającą pozostałe walory turystyczne Jarosławia.
organizuje wydarzenia z zakresu turystyki aktywnej zarówno w podziemiach jak i w przestrzeni miejskiej.
Oferta w oparciu o podziemia jarosławskie
Wycieczka po Podziemnym Przejściu Turystycznym – podczas zwiedzania przemierza się 186 metrów podziemnych korytarzy, na które składa się 11 wyjątkowo zaaranżowanych sal. Ta nowatorska atrakcja łączy w sobie konwencjonalną ekspozycję z ogromną ilością urządzeń, dzięki czemu zwiedzanie nie opiera się jedynie na suchej narracji, lecz jest wspaniałą rozrywką dla dużych i małych gości. Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem i/lub przewodnikiem.
Wycieczka po Podziemnej Trasie Turystycznej im. prof. F. Zalewskiego – jedna z najstarszych tego typu tras turystycznych w Polsce. Zlokalizowana w rozległych podziemiach tzw. kamienicy Rydzikowej z pocz. XVII w. – najlepiej zachowanej kamienicy typu jarosławskiego. Trasa składa się z podziemnych komór i korytarzy obudowanych cegłą. Jej długość wynosi około 150 m, przy różnicy poziomów sięgającej do 8,5 m. Zwiedzanie z przewodnikiem.
Wycieczka po dwóch trasach podziemnych „Jarosław Miasto Podziemi” – łączone zwiedzanie dwóch tras podziemnych. Wraz z zejściem pod powierzchnię rynku wkracza się w niezwykły świat XVI/XVII-wiecznego Jarosławia – miasta wielkich jarmarków.
Questing „Skarby podziemi” – prowadzi graczy przez jarosławski podziemia pełne zagadek i niespodzianek. Uczestnicy muszą rozwiązać serię zróżnicowanych zadań i rebusów, angażując się przy tym intelektualnie i pokonując kolejne etapy podziemnej przygody.
Warsztaty „Labirynt Ciekawostek” – warsztaty w podziemiach dla grup zorganizowanych w dwóch obszarach tematycznych: „Co w kuchni piszczy?” – wyprawa do pełnej smaków i aromatów kuchni mieszczańskiej oraz „WY-stroicie w starym stylu” – spotkanie, podczas którego uczestnicy poznają charakterystykę stroju renesansowego, a następnie wcielą się w rolę stylistów rodem z XVI w.
Oferta zwiedzania miasta i jego atrakcji z przewodnikiem CIT-K
„Jarosław Miasto Olśnień” – nie ma sobie równych wrażenie, jakie Jarosław wywiera na odwiedzających. Od wieków miasto zachwyca wspaniałymi zabytkami, bogatą historią i osobliwym klimatem. To jedno z najpiękniejszych najciekawszych miast w południowo-wschodniej Polsce, o czym przekonać się można zwiedzając to olśniewające miasto z przewodnikiem CKiP.
„Poznaj miasto Jarosław” – zwiedzanie miasta z przewodnikiem CKiP to okazja do podążania śladami największych wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w Jarosławiu w minionych stuleciach. Dzięki wyprawie można odkryć Jarosław i jego niezwykle bogatą historię w niekonwencjonalny sposób.
QUESTING „Kupiecka historia Jarosławia” – odkrywanie jarosławskich tajemnic znajdujących się na dwukilometrowej trasie rozpoczynającej się przy Bramie Krakowskiej, prowadzi przez ślady handlowej historii miasta, wprost do ukrytego na końcu trasy rozwiązania zabawy.
Cykliczne wydarzenia w zakresie turystyki aktywnej
Ferie z kupiecką historią Jarosławia – Jarosław ma bogatą, wielowątkową historię i wiele wyjątkowych zabytków. Jednak to, co zdecydowanie wyróżnia miasto to jego handlowa przeszłość. Podczas zimowej przerwy międzysemestralnej mieli okazję przekonać się o tym Ci, którzy spędzili „Ferie z kupiecką historią Jarosławia”. Jedni w ciekawy sposób poznawali historię miasta poprzez świetną zabawę spacerując po podziemnych korytarzach wraz z przewodnikiem przejścia, inni zaznajamiali się z tajnikami kuchni staropolskiej.
Zakochani w podziemiach – uczestnicy mają okazję w miłosnej atmosferze zwiedzić Podziemne Przejście Turystyczne, zobaczyć i poznać historię najbardziej romantycznego miejsca w Jarosławiu – Sali Ślubów, wykonać pamiątkową fotografię w romantycznej scenerii wieży ratusza, a także wziąć udział w specjalnie opracowanym spacerku.
Mikołajki w Podziemiach Jarosławskich – zwiedzanie podziemi przez najmłodszych, i nie tylko, w niecodziennym towarzystwie – w asyście pomocnic świętego Mikołaja. Na trasie wędrówki na jej uczestników czekają niespodzianki.
Tematyczne spacerki po Jarosławiu– inicjatywa promuje aktywny sposób spędzania wolnego czasu połączony z poznaniem interesujących miejsc, zabytków Jarosławia, a także historii znanych osób związanych z miastem. Na cykl spacerków składają się:
Niedzielne spacerki po Jarosławiu z przewodnikiem – w ramach wakacyjnych wydarzeń pn. Kulturalne Lato w Mieście.
Filmowe spacery po Jarosławiu – tematyczne spacerki zrealizowane w 2023 r. w ramach odbywającego się w Jarosławiu Podkarpackiego Szlaku Filmowego. W szerszej formule zwiedzania zakątków miasta związanych z produkcjami filmowymi oraz osób z branży kinematograficznej powiązanych z Jarosławiem możliwe jest w ramach spaceru pn. Na planie i na scenie – film i teatr w Jarosławiu.
Miłosne historie w dawnym Jarosławiu – ciekawe wątki z historią miłosną w tle, opowiadające o ważnych osobach związanych z miastem i ich miłosnych perypetiach.
Miasto Kupców i Jarmarków – spacerek w ramach Jarmarku Jarosławskiego, podczas którego uczestnicy podążają śladem wielkich jarosławskich jarmarków oraz przybywających na nie kupców.
Weekend seniora z kulturą – ogólnopolska akcja, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W Jarosławiu seniorzy mają możliwość bezpłatnego zwiedzania Podziemnego Przejścia Turystycznego.
Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny – ogólnopolska akcja, w ramach której w Jarosławiu w wyznaczonych dniach można zwiedzić Podziemne Przejście Turystyczne oraz Podziemną Trasę Turystyczną im. Prof. F. Zalewskiego w Jarosławiu ze specjalnymi rabatami cenowymi.
kultura w pandemii
Okres, którego dotyczy prezentowany raport był trudny ze względu na panującą na świecie epidemie koronawirusa. W Polsce podjęto różnego rodzaju działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W ich wyniku m.in. zamknięto dostęp do obiektów użyteczności publicznej. Nie mogąc organizować działań w tradycyjnej formule CKiP dostosowało swoją działalność do potrzeb zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej, a także wzięło udział w szeregu innowacyjnych przedsięwzięć.
Stworzenie wirtualnego bloku działań pod nazwą #ckipwsieci –
w celu ułatwienia dostępu do kultury oraz nieustannego odkrywania walorów Jarosławia poprzez publikowanie cykli tematycznych na portalach społecznościowych CKiP, w tym na profilach Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu, Podziemnego Przejścia Turystycznego w Jarosławiu, a także Galerii Głównej u Attavantich. Projekt w pełnej formule realizowany był od marca do grudnia 2020 r. W ramach #ckipwsieci powstały cykle:
Czy wiesz, że… – założeniem było przedstawienie bądź przypomnienie ciekawostek związanych z miastem Jarosław.
Zagadki Jarosławskie – seria angażujących postów, które były sposobem na dobrą zabawę dla młodszych obserwujących jak i starszych.
Wirtualne Spacery po Jarosławiu – tradycyjna wędrówka przez Jarosław przeniesiona została do przestrzeni wirtualnej, jako „Wirtualne Spacery po Jarosławiu”.
Co w kuchni pissszczy… – za sprawą prezentowanych treści odbiorca poznawał smaki, aromaty, sprzęty kuchenne czy potrawy, które kiedyś królowały w jarosławskiej mieszczańskiej kuchni
Galeria Wspomnień u Attavantich – odkrywanie na nowo, w formie wirtualnej, prac artystów, którzy gościli w przestrzeni wystawienniczej Galerii Głównej u Attavantich w latach wcześniejszych.
CKIPpoleca – cykl, w którym polecano i przypominano ciekawe wydarzenia muzyczne odbywający się w najbliższy weekend po publikacji postu.
Seniorzy Artystycznie – cykl wpisów w formie notatek, w których prezentowano sylwetki jarosławskich seniorskich grup artystycznych.
Przeniesienie wydarzeń do przestrzeni wirtualnej –
w związku z nałożonymi przez ustawodawcę obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzenia się wirusa Sars-CoV-2, niektóre wydarzenia otrzymały nową formułę i zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej:
2 maja 2020 Dzień Flagi RP – wirtualna akcja „Powiewa dumnie i u mnie”. Internetowej galerii zdjęć z wywieszonymi na balkonach, tarasach, i fasadach budynków flagami towarzyszyło publikowanie licznych ciekawostek na temat etyki flagowej, samego święta czy też symboli narodowych. Powstała galeria zdjęć liczyła 98 fotografii. Łączna liczba odbiorców wydarzenia wynosiła 7 551.
Wirtualna Noc Zwiedzania Rynku – wydarzenie, które rokrocznie przyciąga na jarosławski rynek tysiące osób poszukujących dawki historii połączonej z rozrywką, w 2020 roku przenieśliśmy do przestrzeni wirtualnej. Prócz możliwości wirtualnego zwiedzania rynku miejskiego i stopniowego odkrywania jego tajemnic, przygotowane zostały posty zawierające liczne ciekawostki, zagadki oraz konkursy. Przypomniane zostały również wcześniejsze edycje Nocy Zwiedzania Rynku, dzięki pamiątkowym fotografiom i filmom. Wydarzeniu towarzyszyła akcja „Rynek wspomnień – galeria fotografii”. W wirtualnej Nocy Zwiedzania Rynku wzięło udział 14 968 odbiorców, natomiast „Rynek wspomnień” dotarł aż do 5 925 odbiorców.
Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy – w formule online została stworzona atmosfera tradycyjnego jarosławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie zgromadziło w przestrzeni wirtualnej około 10 tysięcy odbiorców. W Wirtualnym Jarmarku Bożonarodzeniowym udział wzięło 35. wystawców, których podzielono na kategorie takie jak: gastronomia, rękodzieło, lokalne przysmaki świąteczne, choinki. Dodatkowo dla najmłodszych uczestników jarmarku przygotowane zostały kreatywne zabawy. Nie zabrakło również filmików wspomnieniowych oraz tradycyjnych życzeń złożonych mieszkańcom przez Burmistrza Miasta Jarosławia.
Wernisaż online wystawy retrospektywnej „Irena Oryl – wystawa jubileuszowa 1930/2020” – w roku 2020 Irena Oryl, jarosławska artystka, która w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju życia kulturalnego jak i społecznego Jarosławia, obchodziła jubileusz swoich 90. urodzin. W celu uhonorowania tak ważnej postaci dla miasta w Galerii Głównej u Attavantich powstała wystawa retrospektywna ukazująca dokonania artystki na przestrzeni lat, którą można było zwiedzać w formie online za pomocą zamieszczonych w sieci zdjęć oraz filmów.
Koncert online CheckPoint Trio – prowadzona na żywo transmisja koncertu jazzowego zespołu CheckPoint Trio, który odbył się w Sali Lustrzanej W ramach XII Sezonu Artystycznego u Attavantich.
Udział w inicjatywach turystycznych organizowanych online –
akcje tematyczne zorganizowana podczas okresu zamknięcia jednostek kulturalnych z powodu pandemii wirusa Sars-CoV-2.
Podkarpacka Traveltanna – Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu zostało zakwalifikowane do grona najciekawszych obiektów turystycznych z terenu województwa podkarpackiego. Inicjatywa umożliwiała potencjalnym turystom zwiedzanie PPT online. Na potrzeby akcji powstały również warsztaty online pod nazwą, „Co w kuchni piszczy…” przeprowadzone przez pracowników CKiP z udziałem uczniów klas III i III jednej z jarosławskich szkół podstawowych.
Kultura w sieci – od dzieci dla dzieci – Podziemne Przejście Turystyczne uczestniczyło również w projekcie „Kultura w sieci – od dzieci dla dzieci”, realizowanym przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. Przez cały tydzień od 7 do 11 września 2020 na profilu społecznościowym Gdziedziecko publikowane były treści związane z PPT. Na potrzeby akcji powstały kolorowanki oraz rebusy, których motywem przewodnim było PPT w Jarosławiu, podcast, słuchowisko oraz reportaż wideo z wizyty najmłodszych uczestników, a także warsztaty wideo przeprowadzone przez pracowników CKiP pod tytułem „Wy-pieczecie pierne ciasta”.
Wirtualne targi „Podkarpackie Virtual Expo 2020” – w październiku 2020 r. na dedykowanej platformie Virtual Expo CKiP posiadał swoje spersonalizowane wirtualne stoisko wyposażone w aktywne logotypy, które przenosiły odbiorcę do prezentowanej oferty.
nagrody i wyróżnienia
W raportowanym okresie Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu może poszczycić się osiągnięciem następujących sukcesów związanych zarówno z docenieniem pracy samej instytucji, organizowanych przez nią wydarzeń oraz atrakcji, którymi zarządza:
CZTERY GWIAZDKI W POLSKIM SYSTEMIE INFORMACJI TURYSTYCZNEJ –
utrzymanie od 2019 r. najwyższego – czterogwiazdkowego – certyfikatu przyznawanego przez
Polską Organizację Turystyczną świadczy o profesjonalnym funkcjonowaniu Centrum Informacji
Turystyczno-Kulturalnej oraz fachowej obsłudze na najwyższym poziomie.
NAJLEPSZE CENTRUM TURYSTYCZNE W POLSCE –
Od 2022 r. Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej może pochwalić się trzecim miejscem
zdobytym w konkursie na najlepsze centrum informacji turystycznej w Polsce w najwyższej
kategorii ośrodków czterogwiazdkowych. Ocenie Polskiej Organizacji Turystycznej podlegała
profesjonalna obsługa turystów, współpraca na rzecz kreacji produktów turystycznych, promocja
lokalnych usług turystycznych oraz obecność w sieci.
CERTYFIKAT DOBRYCH PRAKTYK –
CKiP od 2022 r. posiada Certyfikat Dobrych Praktyk nadany przez Polską Organizację Turystyczną. Celem certyfikacji jest potwierdzenie wysokiej jakości usług świadczonych przez podmioty prowadzące działalność z zakresu turystyki oraz ich wyróżnienie i szeroka promocja wśród turystów planujących wypoczynek w Polsce. CKiP certyfikowane jest w trzech kategoriach: bezpieczny obiekt MICE, turystyka zrównoważona oraz turystyka bez barier.
MIEJSCE PRZYJAZNE ROWERZYSTOM NA WSCHODNIM SZLAKU ROWEROWYM GREEN VELO
Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej od wielu lat utrzymuje pozycję lidera w gronie wykwalifikowanych obiektów świadczących usługi dedykowane turystom rowerowym.
PODZIEMNE PRZEJŚCIE TURYSTYCZNE W JAROSŁAWIU JEDNĄ Z NAJCIEKAWSZYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH PODKARPACIA –
w 2020 r. Podziemne Przejście Turystyczne zostało zakwalifikowane do programu Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pn. „Czas Na Podkarpacie”, dedykowanego najciekawszym atrakcjom turystycznym regionu.
JARMARK JAROSŁAWSKI – NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY –
organizowany od 2016 r. Jarmark Jarosławski w 2022 r. został doceniony i może poszczycić się
tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego w kategorii wydarzeń cyklicznych. Jarosław wraz ze
swoim Jarmarkiem dołączył tym samym do elitarnego grona pięciu najlepszych produktów
turystycznych województwa podkarpackiego – najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i
przyjaznych dla turystów.
PODZIEMIA JAROSŁAWSKIE NA LIŚCIE PROGRAMU MINISTERIALNEGO „POZNAJ POLSKĘ”–
w 2023 r. Podziemne Przejście Turystyczne oraz Podziemna Trasa Turystyczna im. prof.
Zalewskiego w Jarosławiu zostały włączone do projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj
Polskę”, jako miejsca wartościowe edukacyjnie. W ramach programu szkoły mogą otrzymać
dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Wycieczki te umożliwiają dzieciom i młodzieży
poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz
osiągnięć polskiej nauki.
POZOSTAŁE SUKCESY:
Jarmark Jarosławski z dofinansowaniem Narodowego Centrum Kultury –
w 2019 r. CKiP w Jarosławiu uzyskało dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury ramach
programu „Kultura – interwencje”, na realizację IV edycji Jarmarku Jarosławskiego. Główny wątek
tematyczny wydarzenia był snuty wokół jarosławskich cechów rzemieślniczych, które na trwałe
zapisały się w historii miasta. Dofinansowanie na działania kulturalne w ramach Jarmarku wyniosło
ponad 70%.
Udostepnienie do zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej im. prof. Feliksa Zalewskiego –
w 2022 r. CKiP nawiązało współpracę z prywatnym właścicielem kamienicy, w której mieście się
jedna z najstarszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. W jej wyniku możliwe stało się
regularne udostepnienie atrakcji zwiedzającym w ramach oferty turystycznej realizowanej przez
CKiP. Oficjalne otwarcie miało miejsce 22 kwietnia 2022 r. Jest to kolejny krok podjęty przez CKiP
mający na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Jarosławia w oparciu o jego unikatowe dziedzictwo
jakim są podziemia kupieckie.
jarosławski ośrodek kultury i sztuki
Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki (JOKiS) jest samorządową instytucją kultury miasta Jarosławia.
Misją Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki jest tworzenie przestrzeni artystycznej i kulturalnej do rozpoznawania, rozbudzania, zaspokajania potrzeb i aspiracji artystycznych i kulturalnych odbiorców z różnych grup wiekowych, społecznych i zawodowych, mając na uwadze bogate dziedzictwo kulturowe i artystyczne Jarosławia.
JOKiS prowadzi różnorodną działalność kulturalną, jest organizatorem i współorganizatorem licznych imprez typu festiwale, przeglądy, wystawy, imprezy miejskie, konkursy o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym itp., Współpracuje z wieloma podmiotami realizując projekty artystyczne aktywizujące społeczność lokalną, w tym różne grupy odbiorców dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów a także osoby z niepełnosprawnościami.
Główną siedzibą JOKiS jest zabytkowy budynek dawnego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół na Placu Mickiewicza 6. Po gruntownym remoncie jest przestrzenią, która inspiruje i daje możliwość prowadzenia imprez, zajęć, spotkań, także dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
JOKiS prowadzi działalność kulturalną również w piwnicach Ratusza i przestrzeni zabytkowej Bramy Krakowskiej, gdzie znajduje się Centrum Edukacji Kulturalnej oraz w kamienicy Gruszewiczów w Rynek 6, gdzie znajduje się Księgarnia Jarosławski Kuferek Artystyczny wraz z galerią artystyczną Kufer, a na I piętrze Galeria Rynek 6.
JOKiS prowadzi wiele działań plenerowych artystycznych i kulturalnych w przestrzeni miasta tj. w Parku Miejskim im. Czesławy Puzon ps. „Baśka”, w Rynku, w siedmiu dzielnicach miasta, w placówkach oświatowych, kulturalnych i opiekuńczych na terenie Jarosławia.
W 2021 Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki Obchodził potrójny Jubileusz (połączony z powodu pandemii) pn. „Jubileuszowe pulsowanie kultury” - 120 lat funkcjonowania budynku na cele kulturalne, 110 lat kinematografu oraz 75 lat ośrodka kultury.
Trwają obecnie przygotowania do roku jubileuszowego ośrodka przypadającego w 2025 r., (1 stycznia 1945 roku utworzono Dom Kultury, którego działalność kontynuuje JOKiS).
W Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki działają zespoły, koła zainteresowań, pracownie i miejsca artystycznej ekspresji:
Kameralna Scena Młodych im. Izabelli Melińskiej – przestrzeń teatralna w piwnicach „Sokoła”. W 2019 r. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki powstała Kameralna Scena Młodych im. Izabelli Melińskiej, która stała się przestrzenią do działań edukacji teatralnej (warsztaty, lekcje teatralne, spotkania, próby). Przy Kameralnej Scenie Młodych działają i tworzą : Teatr Plaster (skupiający dzieci i młodzież), Teatr Cienie (skupiający osoby z niepełnosprawnościami), Teatr Kąt (skupiający osoby dorosłe), Teatr Jednego Aktora (skupiający osoby do pracy indywidualnej – monodramiści) oraz Jarosławski Teatr Sztuk Drobnych „kącik”, który powstał na potrzeby najmłodszej widowni, bardzo szybko zyskał status teatru repertuarowego grającego często i regularnie spektakle. Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki już od wielu lat wspiera działalność teatralną ruchu amatorskiego a także promuje twórców nurtu profesjonalnego. Ostatnich pięć lat obfitowało w liczne imprezy, spotkania, festiwale, warsztaty, wydarzenia teatralne, Wszystkie teatry działające przy KSM reprezentują i promują miasto i rodzimy ośrodek na festiwalach, przeglądach, konkursach. Niejednokrotnie przywożąc nagrody, wyróżnienia.
Pracownie plastyczne:
Szkoła Rysowania i Malowania, opiekunem grupy jest prowadzący zajęcia artysta grafik Damian Waliczek. Zajęcia odbywały się 1x w tygodniu, z wyjątkiem okresów objętych obostrzeniami sanitarnymi. Członkowie szkoły poznawali tajniki sztuk plastycznych, pogłębiali wiedzę z dziedziny rysunku i malarstwa, brali udział w plenerach plastycznych oraz eksponowali swoje prace na wystawach. W rysunku głównym narzędziem jest ołówek i węgiel, także pastel, natomiast malarstwo zwykle bazuje na temperach i farbach akrylowych. Pejzaż jest odrębnym zagadnieniem, które zdecydowanie wymaga przeniesienia warsztatu pracy poza pracownię, w miejsca z ekspozycją naturalnego światła.
Pracownia Grafiki Warsztatowej „ŁĄCZYMY POKOLENIA”,
opiekunem jest prowadzący zajęcia artysta grafik Damian Waliczek. Pracownia Grafiki Warsztatowej - jest otwartym atelier, gdzie można przyjść, przyjrzeć się pracy grafika, poznać narzędzia, techniki i warsztat niezbędny do drukowania. Każdy może spróbować swoich sił w tej bardzo szlachetnej dyscyplinie artystycznej jaką jest grafika tradycyjna, która nomen omen tworzy wyjątkowość obrazu poprzez powielanie. Przy powstawaniu dzieła decyduje sam projekt, pomysł który bardzo często jest zapisany szkicem, rysunkiem lub fotografią. Na tym etapie, twórca decyduje się na technikęw jakiej chce wykonywać matrycę, czyli dokonuje wyboru materiału, w zależności od podziału na druk wklęsły, wypukły lub płaski. Warto wspomnieć, że w przypadku druku wklęsłego często wybieraną techniką jest miedzioryt, pleksoryt, tekturoryt, a nawet mezzotinta. W druku wypukłym drzeworyt langowy, linoryt (także tracony) i gipsoryt. Natomiast w druku płaskim praktykowana jest monotypia. Ta szeroka gama możliwości i umiejętności pracy w poszczególnych technikach daje swobodę wypowiedzi. Każdy uczestnik zajęć poznaje dokładnie warsztat pracy na podstawie pokazu, przygotowanych gotowych prac, ale przede wszystkim podczas samodzielnego wykonywania swojego dzieła.
Grupa Rękodzieła Artystycznego,
Klub Małego Artysty Odkrywcy,
Grupa Plastyczna „PLASTUSIE”
Jarosławskie Centrum Ceramiki Artystycznej – pracownia ceramiczna prowadzi działalność zarówno warsztatową jak i artystyczną, realizując nowatorskie projekty. Stałym elementem są zajęcia ceramiczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych „Ceramiczne środy” a także „Ceramiczne wtorki” prowadzone systematycznie od października do czerwca w trybie cotygodniowym. Oprócz stałych zajęć w pracowni organizowane są tematyczne warsztaty w ramach ferii zimowych, plenerowe warsztaty wakacyjne, a także okazjonalne podczas wydarzeń czy imprez miejskich.
Pracownia posiada również ofertę dla grup zorganizowanych w pracowni oraz wyjazdowych warsztatów do szkół i przedszkoli. Dużym wyzwaniem dla pracowni ceramicznej JCCA był udział w akcji „Uśmiech bez granic”, w ramach której prowadzone były cykliczne zajęcia dla dzieci z Ukrainy. Działalność pracowni to nie tylko warsztaty, ale także wykonane przez instruktorki statuetki i gadżety ceramiczne wręczane laureatom konkursów (Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Jarosławski Kacperek, Przegląd Teatrów „Na dziedzińcu”, Przegląd małych form teatralnych „dRoBNY”) oraz wiele ciekawych przedmiotów zarówno dekoracyjnych jak i użytkowych. Dużym przedsięwzięciem była realizacja projektu instalacji ceramicznej „Królowa Marysieńka” (projekt wg rys. artysty I. Janickiego), a dzięki akcji „Suknia Królowej”, swój udział w jej tworzeniu mogli mieć również mieszkańcy miasta. Warto też wspomnieć o ceramicznym wkładzie w autorską grę planszową „Na Jarosławskim Jarmarku”, do której zostały zaprojektowane unikatowe elementy w postaci jarosławskich kamieniczek. Ceramiczne wyroby z JCCA prezentowane były podczas jarmarków oraz znajdują się w sprzedaży w księgarni Jarosławski Kuferek Artystyczny.
W przestrzeni budynku „Sokoła” działa Kino studyjne IKAR, mieszczące na sali widowiskowo - kinowej mieszczącej 260 widzów.
Klub Filmowy powstał w lutym 2019 r. Działalność klubu adresowana jest do koneserów sztuki filmowej. Spotkania uczestników obejmują projekcję filmu i dyskusję o jego różnorodnych aspektach (m.in. np. o sposobach budowania narracji oraz elementach, które tworzą dzieło filmowe).
Jarosławska Scena Piosenki Aktorskiej to amatorska grupa wokalna dla młodzieży (od 12. roku życia) i osób dorosłych, która powstała w lutym 2019 roku. Głównym celem działalności jest rozwijanie umiejętności wokalno-aktorskich uczestników, wzbogacanie programu lokalnych wydarzeń artystycznych, współorganizowanie i organizowanie koncertów i działań teatralno-muzycznych, popularyzacja utworów muzycznych o wysokich walorach artystycznych, rozwijanie wiedzy o piosence aktorskiej zarówno wśród uczestników, jak i publiczności. Grupę tworzy obecnie 14 osób, które uczęszczają na zajęcia indywidualne i grupowe. Zajęcia grupowe organizowane są raz w tygodniu i trwają dwie godziny, zajęcia indywidualne odbywają się dwa razy w miesiącu i trwają po 45 minut. Różnorodny repertuar prezentowany przez wokalistki pozwala na prezentowanie swoich umiejętności podczas autorskich koncertów, występach gościnnych oraz konkursów wokalnych. Grupę prowadzi instruktorka Justyna Wota, natomiast aranżacje muzyczne przygotowuje instruktor Wiktor Marut, który prowadzi grupę osób dorosłych „Solistki JOKiS”.
Przez ostatnich pięć lat grupa zorganizowała autorskie koncerty:
koncerty okazjonalne: „Wiosenne przeboje” (kwiecień 2019, Święto Kwiatów), „Bukiet dla mamy” – koncert z okazji Dnia Matki (maj 2019), muzyczna laurka na Dzień Mamy – projekt online (maj 2021),
koncerty piosenek z bajek: „Zaczarowane melodie – najpiękniejsze piosenki z bajek” (listopad 2019, luty 2020, wrzesień 2020, luty 2022, Lutków (gmina Chłopice) maj 2022, Zarzecze czerwiec 2022, styczeń 2023)
koncerty muzyki filmowej: dwa w Parku Miejskim im. „Baśki” Puzon oraz prezentowany z okazji Dnia Działacza Kultury (maj 2022) oraz „Szlagiery, przeboje, hity. Niezapomniane melodie z wielkiego ekranu” (lipiec 2023) w ramach Podkarpackiego Szlaku Filmowego
koncerty świąteczne: „Zadziwieni światłem jasnym” w Wielkiej Izbie kamienicy Gruszewiczów (Rynek 6) (styczeń 2020), „Z pierwszą gwiazdką kolędujmy!” (online, grudzień 2020), „Zapal światło ponad nami” (styczeń 2022), „W radosnym oczekiwaniu między kolędami” - koncert na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Jarosławiu (grudzień 2022)
koncerty piosenek o miłości: „Może to o nas...” (luty 2020), koncert plenerowy w Parku Miejskim im. „Baśki” Puzon – JSPA oraz wokalistki z Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku i z Centrum Kulturalnego w Przemyślu (czerwiec 2022)
koncerty patriotyczne: „Piosenki Powstania Warszawskiego” – prezentacja piosenek powstania w wykonaniu JSPA przy Bramie Krakowskiej (sierpień 2020) oraz „Piosenki Powstania Warszawskiego” w Parku Miejskim im. „Baśki” Puzon (sierpień 2021, sierpień 2022, sierpień 2023); „Niepodległa do hymnu!” – projekt online (listopad 2020); wirtualny koncert utworów patriotycznych z okazji Święta Niepodległości (listopad 2020); „Nadzieja na wolność w piosence skryta” (2022)
recital pamięci Ireny Jarockiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu (październik 2022)
Wokalistki Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej brały udział w następujących konkursach:
udział w XXVIII, XXX oraz XXXI edycji „Śpiewaj razem z nami”
udział w XXVIII, XXX edycji konkursu „O złoty klucz do sławy” (2019, 2021);
udział w XXVI, XXVII, XXVIII edycji konkursu „Wygraj Sukces”: udział trzech wokalistek (2021), udział pięciu wokalistek (2022), udział trzech wokalistek (2023)
udział w 9. i 10. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „Piosenka w meloniku” w Rzeszowie (2021, udział w finale 2022)
66., 67. i 68. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (poezja śpiewana) udział trzech wokalistek (2021 i 2022) oraz jednej w 2023
XXVIII i XXX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie (udział siedmiu wokalistek w 2020, udział jednej w 2023);
Pozostałe konkursy:
2021:
Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu
II Festiwalu Piosenki Bajkowej w Łęcznej
I Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Co ci w duszy gra” - udział dwóch wokalistek
VI Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” w Rzeszowie - udział sześciu wokalistek
„Podkarpackie kolędowanie” (Krasne) - udział dwóch wokalistek
2022:
II Konkurs Muzyczny – „Głosy dla Hospicjów” w Gdańsku - udział dwóch wokalistek w finale
IV Ogólnopolski Festiwal Polskiej Piosenki Rozrywkowej „Firaleja Gwiazd” w Warszawie
II Międzynarodowy Festiwal Piosenki Rozrywkowej 2022 Online „YOUR Song” - udział dwóch wokalistek
Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej (online)
Festiwal Kolęd i Pastorałek w Krakowie
2023:
„Tylko Polska Piosenka” w Dębicy
Wokalistki Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej były odpowiedzialne za oprawę wokalną podczas następujących uroczystości (organizowane zewnętrznie lub w JOKiS):
Święta Wolności i Solidarności na jarosławskim Rynku (czerwiec 2019);
obchodów 30-lecia jarosławskiego Koła Diabetyków (czerwiec 2019);
jubileusze par małżeńskich (wrzesień 2019, marzec 2020, październik 2021, grudzień 2021, maj 2022, październik 2022, marzec 2023, kwiecień 2023, wrzesień 2023, grudzień 2023)
spotkania Akademii Trzeciego Wieku (grudzień 2019, luty 2020, 2022, );
Jarmarku Bożonarodzeniowego (grudzień 2019, 2021)
Jarosławska Gala Sportu (luty 2020)
występ na wernisażu wystawy w Galerii Rynek 6 „kobieTA” (marzec 2020)
występ podczas II i III Jarosławskich Dni Sztuki (sierpień 2020, 2021)
Wielki Piknik nad Sanem (2020)
spotkanie ze św. Mikołajem w JOKiS (grudzień 2020, 2021
występy dla seniorów z Dziennych Domów i Klubów Senior „+” (sześć występów w 2021, jeden w 2023)
wernisaż wystawy „Panowie” (2021, 2023)
2021:
występ wokalny podczas wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie „Em-art”
występ podczas imprezy organizowanej przez Urząd Miasta Jarosławia (nadanie imion rondom)
warsztaty piosenki satyrycznej (Centrum Kulturalne w Przemyślu), prowadzone przez Justynę Szafran i Rafała Karasiewicza, zakończone pokazem „Terapia piosenką” (dział dwóch wokalistek i instruktorki) (pokaz w sierpniu 2021 oraz na Zamku w Dubiecku w październiku 2021)
występ na pikniku rowerowym „Jarosław na dwóch kółkach”
występ na pokazie tańca w wykonaniu ST „Takt” oraz Powiatowego Ogniska Baletowego
występ na koncercie „Seniorzy seniorom”
występu podczas koncertu „W hołdzie niepodległej” (październik 2021)
2022:
występ na wernisażu „KobieTA” w Galerii Rynek 6
koncert gościnny JSPA z okazji 47-lecia działalności Orkiestry Dętej OSP w Pruchniku
występ podczas „Narodowego czytania”
2023:
„Dobra na wszystko. Jej słowa, melodia i rytm” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu
występ na Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (maj 2023)
występ na Koncercie z okazji Dnia Matki (maj 2023)
jubileusz Galerii Rynek 6 (październik 2023)
występ w JOKiS podczas imprezy WOŚP (grudzień 2023)
Realizacja projektów wokalnych:
„Piosenka o mojej dzielnicy” - nagranie pięciu piosenek o jarosławskich dzielnicach przez wokalistki JSPA (wrzesień 2020)
Grupa wokalna „Solistki JOKiS” działająca pod opieką Wiktora Maruta uczestniczyła w wymienionych wyżej oprawach muzycznych jubileuszy w UM, koncertach okolicznościowych i konkursach wokalnych.
Pracownia Fotografii i Filmu
Jarosławska Grupa Fotograficzna.
Klub Fotograficzny „ATEST 70” – najstarszy klub fotograficzny w JOKiS, Członkowie klubu podczas spotkań: doskonalili się w posługiwaniu programami fotograficznymi, konsultowali się nawzajem w dziedzinie fotografii na bieżąco wymieniając doświadczenia (omawiane były na nich prace fotograficzne wykonane przez członków klubu). Prowadzony był profil klubu na FB. Prezentowali swoje fotografie na wystawach i przeglądach odnosząc znaczące sukcesy.
Grupa Poetycka „ANAFORA” Członkowie tej poetyckiej konfraterni reprezentują różne pokolenia, jedni mają już za sobą większy dorobek twórczy w postaci kilku tomików wierszy, inni zaczynają pisać, ale łączy ich nieustająca poetycka pasja. Jarosławscy ,,anaforyci” w ramach grupy prezentowali swoje wiersze, doskonalili kunszt poetycki, dyskutowali o poezji, zapraszali artystów wykonujących poezję śpiewaną.
Chór reprezentacyjny JAROSŁAW.
Grupa Baletowa dla dzieci ćwicząca od lata 2019 r. pod kier. Galiny Koval - choreografa z wieloletnim doświadczeniem. Grupa skupia dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Grupa powstała z inicjatywy rodziców i instruktorki.
Stowarzyszenie EM-ART (seniorzy) - Stała współpraca ze środowiskiem senioralnym - Stowarzyszenia EM-Art. Reprezentują Zespół Tańca Ludowego ,,Jarosławiaki”, Zespół Taneczny ,,Free-Style”, Zespół Wokalny ,,Apasjonaci” i Kabaret ,,Ikra”, które działają w naszym Ośrodku. Skupione w stowarzyszeniu zespoły występowały wielokrotnie na scenie JOKiS, w plenerze oraz reprezentowało ośrodek i miasto na przeglądach regionalnych.
Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki sześcioma przestrzeniami wystawowymi, w których prezentowane są prace artystów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Pięć z nich mieści się w głównej siedzibie Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki:
Mała Galeria – jasna, dobrze oświetlona przestrzeń wystawiennicza na pierwszym piętrze „Sokoła”, dobrze prezentują się w niej prace fotograficzne, malarskie, rysunkowe. Nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat istnienia stawia sobie za cel prezentację oraz promocję regionalnych twórców, jak i artystów o ogólnopolskim i międzynarodowym dorobku. W tej przestrzeni wystawienniczej prezentowane są najprzeróżniejsze formy sztuki tj. malarstwo, rysunek, fotografia, rzeźba czy instalacja. Najczęściej wystawie towarzyszy wernisaż, na którym licznie zgromadzeni goście mają możliwość osobiście poznać prezentowanego artystę. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat w Małej Galerii odbyło się ponad 40 wystaw, w tym 24 wystawy zbiorowe.
Galeria Dziecięca i Młodzieżowa „W korytarzu”- prezentuje twórczość dzieci i młodzieży zarówno z placówek oświatowych z rejonu podkarpacia, jaki i zaprzyjaźnionych placówek z kraju np. Galeria Twórczości Dziecięcej w Toruniu.
Galeria ,,Rysunku i Grafiki”. Prezentowane są tu głównie prace powstałe na warsztatach graficznych oraz warsztatach rysunku i malarstwa, prowadzonych przez artystę grafika Damiana Waliczka.
Galeria „Projektor Sztuki” – ekspozycje dotyczą głównie wystaw okolicznościowych, związanych z budynkiem „Sokoła”, ale również prezentowane są prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne. Bardzo dobrze prezentują się wśród zabytkowych projektorów kinowych.
Galeria Teatralna w piwnicach „Sokoła”– prezentowane są w niej plakaty lub zdjęcia ze spektakli teatralnych, które grane były na deskach JOKiS.
Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki prowadzi działalność również w przestrzeni jarosławskiego Rynku, gdzie w podziemiach Ratusza znajduje się Centrum Edukacji Kulturalnej (do którego należą piwnice Bramy Krakowskiej). W pomieszczeniach CEK znajdują się sale z interaktywnymi urządzeniami gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z takimi dziedzinami sztuki jak : malarstwo, rzeźba, architektura, muzyka, teatr oraz poznać tajniki japońskiej sztuki origami. Prowadzone są zajęcia warsztatowe, pokazy, spotkania Sekcji Gier Wszelakich, rozstrzygane są konkursy plastyczne których efektem finałowym jest prezentacja prace konkursowych.
W kamienicy Gruszewiczów w Rynek 6 znajduje się Księgarnia Jarosławski Kuferek Artystyczny, a od czerwca 2023 r., dzięki przychylności Burmistrza Miasta Jarosławia otwarta została Galeria artystyczna Kufer pod patronatem artystycznym PLSP w Jarosławiu. Księgarnia prowadzi cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty artystyczne rękodzieła o różnej tematyce, spełniające oczekiwania i potrzeby uczestników, w tym środowisk osób z niepełnosprawnościami.
Uaktualnianie oferty dla czytelników wzbogacanej o wyroby ceramiczne Jarosławskiego
Centrum Ceramiki Artystycznej. Księgarnia oferuje cykl edukacyjny „Spotkania z legendą” - zajęcia wykorzystywane przez nauczycieli w ramach programu edukacyjnego w przedszkolach i szkołach. W Kuferku odbywają się spotkania autorskie z poetami, prozaikami w ramach: Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Ogólnopolskiego Festiwalu Noc Księgarń, promocji nowości wydawniczych autorek i autorów, spotkania z muzykami prezentującymi autorskie wykonania własnych kompozycji oraz znanych utworów. „Kupieckie rozgrywki” w przedszkolach i szkołach w oparciu o grę „Przygoda na jarmarku jarosławskim” oraz inauguracja „Flisackiej przygody z Jarosławia do Gdańska” w wersji wielkoformatowej to jedna z nowszych atrakcji JOKiS, która została stworzona przez pracowników JOKiS przy konsultacji historycznej p. M. Broszko oraz druku lokalnych drukarni. Nowością jest otwarcie galerii „Kufer Jarosławski” oraz pierwsza sprzedaż prac artystów. Księgarnia Jarosławski Kuferek Artystyczny została wyróżniona w portalu Google.pl jako ciekawe i atrakcyjne miejsce, które należy odwiedzić.
Na I piętrze kamienicy Gruszewiczów znajduje się działająca już ponad 30 lat wystawiennicza Galeria Rynek 6. Na przestrzeni lat 2019 – 2023 prezentowała ok. 60 wystaw twórców związanych z jarosławskim środowiskiem, absolwentów jarosławskiego Plastyka, pedagogów i twórców różnych uczelni artystycznych z całej Polski, jak również twórców z całego świata poprzez prezentację wystawy międzynarodowej „Tylko Jedno Zdjęcie”. Prezentowane na przestrzeni tych lat ekspozycje stanowią dorobek artystyczny artystów indywidualnych, grup artystycznych jak również debiutantów, otwierających się na możliwości prezentacji swoich prac w konwencji „Mistrz – uczeń”. Bowiem działalność galerii opiera się nie tylko na prezentacji prac artystów ale niesie ze sobą wartość edukacyjną poprzez sztukę. Stąd możliwość zwiedzania z oprowadzeniem kuratorskim, podczas zwiedzania ekspozycji przez dzieci i młodzież z jarosławskich szkół. Na przestrzeni działalności galerii każda z prezentowanych wystaw była cenna i ważna dla organizatora i wystawiającego. Nie sposób wymienić czy wyróżnić tylko jedno nazwisko danego twórcy. Wyjątkowymi były wernisaże wystaw zbiorowych artystek i artystów, bowiem wystawa „Kobieta” czy „Panowie” liczyła nawet 50 twórców. Wystawa Tylko Jedno Zdjęcie gromadziła pasjonatów fotografii z Polski i ze świata. Niezwykle ważnym były spotkania z artystami zarówno podczas wernisaży jak również indywidualnych spotkań, gdzie autorzy prac opowiadali o swojej pasji jaką jest sztuka. Niejednokrotnie wernisażom towarzyszyły występy wokalne, muzyczne czy taneczne, które stanowiły dodatkową wartość. Malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, fotografia, sztuki wizualne, każda z tych dziedzin prezentowana była w przestrzeni wystawowej galerii, wychodziła również poza salę ekspozycyjną sięgając korytarzy i zabytkowego dziedzińca kamienicy jak również pięknej sali ślubów czyli zabytkowej Wielkiej Izby mieszczącej się na parterze kamienicy. „Z radością jesteśmy z Państwem, Artystami i odbiorcami wystaw 30 lat !Ze wzruszeniem otworzyliśmy 19 października br. wystawę jubileuszową "30 Artystów na 30-lecie Galerii Rynek 6". Ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą zaprezentowaliśmy prace 30 twórców, ta symboliczna liczba odnosi się do działalności galerii od 1993 r. ale nasze podziękowania i gratulacje należą się wszystkim artystom, którzy wystawiali swoje prace w naszej Galerii zarówno na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych. Historia wystaw sięga lat dziewięćdziesiątych, do maja 1992 r. w zabytkowej kamienicy Gruszewiczów ich organizacja odbywała się dzięki Związkowi Polskich Artystów Plastyków. Miesiąc później ówczesne gazety potwierdziły spekulacje odnośnie przejęcia kamienicy Rynek 6 przez Miejski Ośrodek Kultury. Ówczesny dyrektor, Jan Aab miał tam stworzyć Miejski Centrum Kulturalne...”
Obecnie Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, dzięki przychylności władz miasta, zaangażowaniu artystów i zainteresowaniu odbiorców kontynuuje tradycje wystawiennicze w przestrzeniach przy Rynek 6.
Najważniejsze i najciekawsze wydarzenia
Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, realizowany od 1995 roku, jeden z najstarszych w Polsce festiwali kolęd i pastorałek. Celem festiwalu jest kultywowanie narodowej tradycji kolędowania, a także przegląd i konfrontacja twórczości wykonawców (w różnych kategoriach wiekowych) oraz ich opiekunów artystycznych.
Jarosławskie Dni Sztuki - cykl wydarzeń artystycznych wokół konkretnych motywów przewodnich, prezentacje, projekcje filmowe, wystawy, koncerty, spektakle, warsztaty.
Mini Jarmark Jarosławski
Jarmark Jarosławski
Jarosławski Przegląd Teatralny "Na dziedzińcu..." podczas , którego teatry z całego kraju z nurtu off i zawodowe spotykają się z jarosławskim widzem na dziedzińcu kamienicy Rynek 6, odbyło się 17 edycji przeglądu.
Letnie Teatralia „pod chmurką” impreza skierowana do dzieci oraz całych rodzin, która ma na celu integracje oraz ukazania najmłodszej widowni spektakli familijnych o dużych wartościach artystycznych.
Festiwal Teatrów „dRobny” podczas, którego widzowie mogą oglądnąć różne formy teatralne przedstawień, prowadzić dyskusje, rozmowy z artystami.
Jarmark Benedyktyński – udział w charakterze wystawców księgarnia Kuferek i JCCA.
Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Kinolub” zorganizowany przez Podkarpacką Komisję Filmową w Rzeszowie oraz JOKiS.
Noc Księgarń - ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN), w którym od początku uczestniczy Księgarnia ,,Jarosławski Kuferek Artystyczny”.
Noc Zwiedzania Rynku – udział grup teatralnych, Księgarni Kuferek, Galerii Rynek 6, prezentacja w strojach kupieckich,
Uroczystości państwowe i wydarzenia miejskie (współorganizacja lub partnerstwo) -Święto Flagi, Święto Konstytucji, Święto Odzyskania Niepodległości, Konkurs im. Jerzego Hordyńskiego, Dzień Godności Osób z Niepełnosprawością Intelektualną, Piknik Rodzinny w Dzielnicy nr 4, Święto Wojska Polskiego, Jarosławy, Jarmark Jarosławski, Obchody Powstania Warszawskiego, Obchody wybuchu II Wojny Światowej, Narodowe Czytanie, Obchody Dnia Sybiraka, Wielki Rodzinny Piknik w Parku Miejskim, Miejskie Obchody Święta Edukacji Narodowej, Uroczyste zakończenie przebudowy ul. Kraszewskiego i nadanie rondu im. Zielińskiego, Obchody Święta Niepodległości, Jarmark Bożonarodzeniowy,
Ogólnopolski Konkurs Piosenki Ojczystej im. Michała Zielińskiego „Serce w Plecaku” - 15 edycja w 2023 r.,
Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny TJZ – 16 edycji, w tym 15 w pod patronatem FIAP, a następnie Fotoklubu RP, IAAP, GPU
Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Kuferek” nawiązujący do tradycji jarmarkowych i pokazujący handel w różnych zakątkach świata, realizowany od 2016 roku.
Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej "Kresowe dwory, dworki i ich mieszkańcy" - wydarzenie przypominające dorobek i spuściznę dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej.
Jesienne Impresje Artystyczne: Konkurs wierszy o jesieni „Wawrzynek” – adresowany do uczniów szkół podstawowych,
Turniej Poetycki o Laur Impresji – otwarty konkurs adresowany do miłośników poezji ze szkół średnich i osób dorosłych, przebiegający w trzech kategoriach: recytacja, twórczość własna, poezja śpiewana.
Jarmark Benedyktyński 2023 ceramika
Jarmark Jarosławski - rozrywki kupieckie
Jarmark Jarosławski-2022 r. Korowód
O Złoty Klucz do Sławy - konkurs
Kupieckie rozgrywki w Dzielnicy nr 2
KinoLub
Jarosławski Kacperek 2023 r.
Jasełka 2022 r.
Andrzej Sikorowski z córką Mają i zespołem na scenie JOKiS
Zaczarowane melodie - najpiękniejsze piosenki z bajek
Marsz godności 2023 r.
Niepodległa wyszła z Gmachu Sokoła - rekonstrukcja
Podkarpacki Szlak Filmowy. Inicjatywa ta, realizowana jest od 2020 roku przez Podkarpacką Komisję Filmową, ma na celu edukację filmową, popularyzowanie kinematografii, twórców filmowych, dokumentowanie i upowszechnianie miejsc i historii związanych z powstałymi w regionie produkcjami. W Jarosławiu udało się zrealizować wydarzenie dzięki współpracy wielu podmiotów: UM w Jarosławiu, JOKiS, CKiP, Muzeum Kamienica Orsettich, PLSP, SZI, PGKiM oraz osobom prywatnym. Działanie to pozwoliło na umieszczenie Jarosławia na mapie filmowej Podkarpacia oraz pozostawiło trwały ślad w artystycznym wizerunku miasta. Wydarzenie wypełnione plenerowymi i kinowymi projekcjami filmowymi, spotkaniami z twórcami, panelami dyskusyjnymi, wystawami tematycznymi, spacerami śladem historycznych produkcji oraz koncertem muzyki żydowskiej zgromadziło liczną publiczność.
kultura w pandemii
Rok 2020 był wyjątkowo trudnym rokiem dla wszystkich, ze wzglądu na ogłoszony stan pandemii COVID – 19. Mimo tej szczególnej sytuacji, już w pierwszych dniach po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego a następnie stanu pandemii Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki jako jeden z pierwszych w kraju podjął działalność „w sieci” tworząc nowy profil e-dom kultury na FB, tym samym prezentując działania kulturalne na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Dzięki wspólnym działaniom instruktorów powstały cykle filmów: „Zapisani w Jarosławskiej Kulturze”, „Pan Czyścioch radzi”, z księgarni „Jarosławski Kuferek Artystyczny” oraz instruktarzowe z Centrum Edukacji Kulturalnej. Trudny dla wszystkich okres pandemii zaowocował w pracowni JCCA pomysłem stworzenia ceramicznych rzeźb inspirowanych budzącą się do życia naturą. W efekcie powstała oryginalna ekspozycja połączona z fotografią, prezentowana w sieci, a później w galeriach z udziałem odbiorców. Na szczególną uwagę zasługują organizowane w formule online konkursy zarówno te o zasięgu miejskim jak również ogólnopolskim i międzynarodowym. Ośrodek transmitował także na żywo spektakle teatralne oraz koncerty, które były organizowane w Sali widowiskowej JOKiS oczywiście bez udziału publiczności.
Przykłady działań w sieci:
Konkurs Mini Festiwal Teatralny ,,Kacperku #zostańwdomu” (online) – filmik ilustrujący tytułowe hasło, konkurs skierowany do dzieci, młodzieży, szkół oraz ośrodków kultury, podsumowanie w dniu 19.05.2020 r., liczba odbiorców - 3 493.
XXVI edycja Konkursu plastycznego ,,W Świecie Dziecięcych Marzeń – Wakacyjna Przygoda" (online) – podsumowanie w dniu 29.06.2020 r., liczba odbiorców – 4 178.
XIII Przegląd Piosenki i Poezji Kresowej (online) – przeznaczony dla młodzieży szkolnej i dorosłych,
Konkurs fotograficzny „Cztery pory roku w mojej dzielnicy”, dla wszystkich fotografujących,
Zorganizowano 27 wystaw (w tym w formie online) w galeriach JOKiS,
Księgarnia Kuferek
Nagrody i wróŻnienia
Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia odznaka przyznana przez Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha dyr. Elżbiecie Śliwińskiej – Dąbrowskiej oraz Teresie Piątek, poprzedniej dyr. ośrodka kultury
Pamiątkowy Medal dla JOKiS w ramach Obchodów 30-lecia 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu
Wyróżnienie Pamiątkowym Medalem przez Zarząd Związku Sybiraków, w uznaniu zasług wniesionych w działalność organizacji w 95. rocznicę jej powstania -dyr. Elżbieta Śliwińska - Dąbrowska
Statuetka za wybitne osiągnięcia JOKiS w dziedzinie fotografii w kontekście organizacji konkursu Tylko Jedno Zdjęcie i Kuferek
Statuetki dziękczynne z okazji 40 lecia PSONI (dla JOKiS oraz indywidualna dla Pawła Sroki)
SUKCESY TEATRALNE:
2019 r.
Grand Prix dla Mileny Piejko za spektakl " Być szczęśliwy" podczas XII Tyskim Festiwalu Monodramów
Nagroda dla Mileny Piejko za spektakl „Być szczęśliwy” podczas 14 Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie
2020 r.
II Nagroda za spektakl „Poobiednie igraszki” w wykonaniu Teatru Kąt podczas V Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych w Stalowej Woli
Wyróżnienie dla Lidki Wiśniewskiej za spektakl „Czy podoba ci się tutaj” podczas eliminacji Ogólnopolskich 65 OKR w Słupsku
2021 r.
II Nagroda dla Teatru Plaster za spektakl „Nagle w głębi lasu” podczas Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop” w Gardzienicach
Grand Prix za spektakl „Tańce w Ballybeg” w wykonaniu Teatru Kąt podczas VI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych w Stalowej Woli
Wyróżnienie dla Mileny Piejko za spektakl „Marzyciel” podczas 16 Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie
2022 r.
Złote Rogi za spektakl " Tańce w Ballybeg" w wykonaniu Teatru Kąt na Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju
II Nagroda dla Mileny Piejko za spektakl " Marzyciel" podczas XIV Tyskim Festiwalu Monodramów
I Nagroda dla Lidii Wiśniewskiej za spektakl "Czy podoba Ci się tutaj?" podczas Międzynarodowych Spotkaniach Teatralnych Kalejdoskop w Gardzienicach
II Nagroda dla Lidii Wiśniewskiej za spektakl "Czy podoba Ci się tutaj?" na 39 Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych CENTRUM w Łodzi
Nagroda Główna za spektakl „Poobiednie igraszki” w wykonaniu Teatr KĄT podczas Podkarpackich Konfrontacjach Teatralnych w Rzeszowie
2023 r.
Nagroda GRANDE PRIX dla monodramu „Co by się nie pomarnowało” w wyk. Julii Eisenbardt na spotkaniach Centralnych Ogólnopolskich 68 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sam na Scenie” Słupsk
Nagroda Publiczności dla monodramu „Co by się nie pomarnowało” w wyk. Julii Eisenbardt na spotkaniach Centralnych Ogólnopolskich 68 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sam na Scenie” Słupsk
Nagroda Kapituły Jubileuszowej 20-lecia „Sam, na Scenie” dla monodramu „Co by się nie pomarnowało” w wyk. Julii Eisenbardt na spotkaniach Centralnych Ogólnopolskich 68 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sam na Scenie” Słupsk
Nagroda Towarzystwa Kultury Teatralnej – Teatru RONDO w Słupsku dla monodramu „Co by się nie pomarnowało” w wyk. Julii Eisenbardt na spotkaniach Centralnych Ogólnopolskich 68 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sam na Scenie” Słupsk
I Nagroda dla Teatru KĄT za Spektakl „Tańce w Ballybeg” podczas Podkarpackich Konfrontacjach Teatralnych w Rzeszowie
SUKCESY WOKALISTEK JSPA:
marzec 2021 – XXX „Śpiewaj razem z nami” (online): w kategorii III (13-17 lat) Milena Czereba zdobyła III nagrodę, Katarzyna Bobowicz wyróżnienie
marzec 2022 – XXXI „Śpiewaj razem z nami” - trzy wokalistki otrzymały nominację do finału w eliminacjach powiatowych, w finale wyróżnienie otrzymała Kasia Bobowicz
XXX edycja „O złoty klucz do sławy”: II miejsce Martyna Stec, III miejsce ex aequo Katarzyna Bobowicz i Kamila Kubajewska, jedno wyróżnienie
XXVI, XXVII, XXVIII edycja konkursu „Wygraj Sukces” - nominacja do finału dla Katarzyny Bobowicz (2021, 2022, 2023), wyróżnienie dla Martyny Stec (2021), nominacja do finału dla Aleksandry Cichowlaz (2023)
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – Kalwaria Pacławska (Centrum Kulturalne w Przemyślu) (2021, 2022). W 2022 r. Katarzyna Bobowicz zajęła I miejsce.
66., 67. i 68. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (poezja śpiewana) - II miejsce zajęła Weronika Trojanowska i III miejsce Katarzyna Bobowicz (2021), dwukrotna nominacja do finału dla Weroniki Trojanowskiej (z nagrania, 2022, 2023)
XXVIII i XXX edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie – dwie nominacje do finału dla Katarzyny Bobowicz (2022, 2024)
Festiwal Piosenki Kresowej (październik 2019) – I, II, III miejsce dla wokalistek Aleksandry Adamek, Marty Moszyńskiej, Dominiki Zabłockiej
Gloria - IX Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Kielcach – wyróżnienie specjalne dla Katarzyny Bobowicz (2022)
I Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Co ci w duszy gra” (Wapienica): III miejsce Milena Czereba (2021)
VI Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” w Rzeszowie – II miejsce dla Marty Moszyńskiej (2021)
I Ogólnopolski Konkurs Piosenek lat ’80, ’90 i 2000 „Dobra nuta” w Nowinach – Katarzyna Bobowicz zajęła III miejsce (2021)
II edycja konkursu „Dziś idę walczyć mamo…” w Jarosławiu. Aleksandra Cichowlaz zajęła II miejsce (2022)
XI Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Głogowie Małopolskim – wyróżnienie dla Aleksandry Cichowlaz (2023)
„Podkarpackie – moje miejsce na ziemi” - wyróżnienie dla Martyny Stec (2020)
Festiwal Piosenki Aktorskiej i Poezji Śpiewanej w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie – wyróżnienie dla Weroniki Trojanowskiej (2023)
SUKCESY KSIĘGARNI KUFEREK:
Zdobycie Nagrody Honorowej „Złote Pióro” Związku Literatów Polskich oddział w Rzeszowie przez Gabrielę Rokosz, za debiut literacki w kategorii proza.
Autorkę do nagrody nominował Henryk Paszek, pracownik księgarni Jarosławski Kuferek
Artystyczny.
SUKCESY SENIORÓW:
III Lubelski Festiwal Tańca ,,Taneczne Pasje Seniorów" w Świdniku (11 czerwca)
I Miejsce - Zespół Tańca Ludowego ,,Jarosławiaki" (choreograf Roman Bury);
Wyróżnienie - Zespół Freestyle.
SUKCESY FOTOGRAFICZNE
Klub ATEST 70
XX Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne (Rzeszów, 19 maja 2022 r.)
Burmistrz Waldemar Paluch wręcza dyr. Elżbiecie Śliwińskiej – Dąbrowskiej odznakę Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia
Pamiątkowy Medal dla JOKiS w ramach Obchodów 30-lecia 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im gen bryg Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu
Statuetka dla JOKiS z okazji 40 lecia PSONI
Statuetki dziękczynne z okazji 40 lecia PSONI, fot. JOKiS
Statuetka za wybitne osiągnięcia JOKiS w dziedzinie fotografii w kontekście organizacji konkursu Tylko Jedno Zdjęcie i Kuferek
List gratulacyjny od Fotoklupu RP
Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu
Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu jest samorządową instytucją kultury. Powstała w 1948 roku. Uroczyste otwarcie biblioteki nastąpiło 20 stycznia w zabytkowym lokalu przy ul. Rynek 3. Z upływem lata zmieniały się siedziby biblioteki oraz powstały filie biblioteczne. W tym czasie biblioteka rozwijała swoją działalność i systematycznie wzbogacała zbiory biblioteczne. Od 2012 r. funkcjonuje w nowoczesnym lokalu, dostosowanym do potrzeb różnych grup czytelników. Posiada dwie odnowione filie biblioteczne, obsługujące mieszkańców odległych dzielnic miasta. Ostatnie lata charakteryzują się dynamicznym uzupełnianiem zbiorów tradycyjnych i multimedialnych. Zwiększone zostały też usługi zdalnego dostępu do książki elektronicznej tj. platformy Legimi, czytelni on-line Ibuk Libra i Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Acadamica. Było to możliwie poprzez udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa i dofinansowaniu z dotacji organizatora.
W bibliotece zastosowany jest komputerowy system biblioteczny Sowa SQL Premium. Prace biblioteczne są zautomatyzowane. Użytkownicy mogą samodzielnie sprawdzać konto biblioteczne, dokonywać prolongat i rezerwacji książek drogą internetową. W 2023 r. katalog zbiorów bibliotecznych został wzbogacony o nowe funkcje. Czytelnicy mają poszerzony zakres wyszukiwania, zamawiania oraz recenzowania książek i multimediów.
W ramach biblioteki funkcjonują agendy:
Wypożyczalnia dla Dorosłych mieści się w siedzibie głównej biblioteki, ul. ks. Jakuba Makary 1.
Posiada bogaty księgozbiór (30 661 woluminów) są to m.in.: literatura piękna polska i obca, biografie, poradniki i kompendia z różnych dziedzin wiedzy. W wypożyczalni działa Dyskusyjny Klub Książki, który skupia czytelników wykazujących duże zainteresowanie literaturą. W latach 2019 - 2023 w wypożyczalni zarejestrowano 89 742 odwiedzin czytelników, którym wypożyczono 214 763 woluminów książek.
Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży posiada 18 167 woluminów książek. Księgozbiór jest atrakcyjny, dostosowany do potrzeb i wieku czytelników. W ciągu całego roku prowadzone są też imprezy czytelnicze, tj. spotkania autorskie, głośne czytanie, lekcje biblioteczne, konkursy, projekcje filmowe, inscenizacje, gry i zabawy. Dla dzieci pozostających w mieście organizowane są również zajęcia podczas ferii zimowych i wakacji. Wszystkie prowadzone formy pracy popularyzują książki i podnoszą kulturę czytelniczą wśród dzieci. W latach 2019 - 2023 wypożyczalnię odwiedziło 45 950 czytelników, którym wypożyczono 86 556 woluminów książek.
Czytelnia Główna i Multimedialna gromadzi księgozbiór popularnonaukowy, czasopisma i zbiory multimedialne. Posiada 15 228 woluminów książek oraz 3 810 filmów i audiobooków. Czytelnia prowadzi udostępnianie na miejscu i krótkoterminowe na zewnątrz oraz wypożyczenia międzybiblioteczne. Funkcjonuje tu czytelnia prasy, czytelnia internetowa oraz sala konferencyjna z nowoczesnym systemem multimedialnym. Ponadto posiada stanowisko dla osób z dysfunkcją wzroku (klawiatura BIG KEYS, multi-lektor Sara, monitor Braille’a). Prowadzi też lekcje biblioteczne, warsztaty edukacyjne, spotkania autorskie dla uczniów szkół średnich. W latach 2019 - 2023 r. czytelnię odwiedziło 30 868 czytelników, którym wypożyczono 45 423 książek i multimediów.
Filia nr 2 biblioteki mieści się przy ulicy Skarbowskiego 10. W obecnej lokalizacji zyskała nowy, przestronny lokal dostosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W ciekawej aranżacji została zorganizowana wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, stanowiska internetowe, kącik prasowy i kącik gier planszowych. Inwestycja została zrealizowana ze środków organizatora Gminy Miejskiej Jarosław, wyposażenie zakupiono z projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Dysponuje różnorodnym księgozbiorem (20 718 woluminów książek). Skupia się na potrzebach mieszkańców nowych osiedli mieszkaniowych. Prowadzi zajęcia dla przedszkolaków i uczniów z pobliskich placówek edukacyjnych. W latach 2019 - 2023 r. w Filii zarejestrowano 37 887 odwiedzin czytelników, którym wypożyczono 92 369 książek.
Filia nr 4 biblioteki mieści się na os. Kopernika 5. W ramach ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 została odnowiona i wyposażona w nowy sprzęt meblowy i komputerowy. W filii funkcjonuje wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych.
W placówce działa Dyskusyjny Klub Książki, skupiający miłośników dobrej literatury. Filia służy mieszkańcom kliku osiedli mieszkaniowych. Posiada 13 695 woluminów książek. Księgozbiór ten został w ostatnich latach odnowiony i zaktualizowany. W latach 2019 - 2023 r. w Filii zarejestrowano 53 958 odwiedzin czytelników, którym wypożyczono 123 142 książek.
Odwiedziny i wypożyczenia w latach 2019-2023
W latach 2019 – 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odnotowano 258 223 odwiedzin użytkowników i 538 088 wypożyczeń książek i multimediów.
Zakup zbiorów bibliotecznych w latach 2019-2023
Stan zbiorów bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu na dzień 31.12.2023 r. wynosił 102 740 woluminów książek i zbiorów multimedialnych.
W latach 2019 – 2023 r. zakupiono 22 933 książek i multimediów na wartość 499 072 zł, w tym:
ze środków własnych na kwotę 334 188 zł oraz z pozyskanych projektów na wartość 164 884 zł.
Zwiększany został też dostęp do książki elektronicznej tj. platformy Legimi, czytelni on-line Ibuk Libra i Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Acadamica.
Było to możliwie m.in. poprzez udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.
Dynamiczne uzupełnianie zbiorów znacznie wzbogaciło nasz księgozbiór tradycyjny i multimedialny i wpłynęło na wysoki poziom udostępniania zbiorów.
najważniejsze Wydarzenia biblioteczne 2019-2023
W omawianym okresie w bibliotece odbyło się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, w których licznie uczestniczyli uczniowie, studenci oraz osoby dorosłe z miasta Jarosławia i powiatu jarosławskiego.
W latach 2019 – 2023 zorganizowano 1543 imprez kulturalnych, literackich i edukacyjnych, w których wzięło udział 37695 uczestników. Do najciekawszych zaliczyć można: Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Jubileusz biblioteki, Tydzień Głośnego Czytania, „Mała Książka Wielki Człowiek” – projekt czytelniczy, ferie zimowe i wakacje w bibliotece, spotkania autorskie, wystawy
Tydzień bibliotek
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca biblioteki i czytelnictwo, która odbywa się co roku w dniach od 8 do 15 maja. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w działalności jarosławskiej biblioteki. Każda edycja odbywa się pod wybranym hasłem czytelniczym. W latach 2019-2023 w ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowane zostały akcje czytelnicze:
Tydzień Bibliotek 2019 - #biblioteka - w tej edycji zorganizowano m.in.: spektakl „Mężczyzna do wzięcia” – teatr Baccalaureus, „Ciekawy świat pszczół” - warsztaty pszczelarskie, „Z podróży po Meksyku…” - spotkanie autorskie z podróżnikiem Krzysztofem Kłosem, „Nędzole w Jarosławiu” - warsztaty komiksowe połączone z konkursem na najlepszy komiks o Jarosławiu - prowadzenie Zbigniew Masternak.
Tydzień Bibliotek 2020 - Zasmakuj w bibliotece - Tydzień Bibliotek odbywał się wyłącznie w przestrzeni wirtualnej były to m.in.: zabawy literackie „Ukryty tytuł” i „Literackie kąski”.
Tydzień Bibliotek 2021 - Znajdziesz mnie w bibliotece - zorganizowano m.in.: „Od strony wiosny” – wystawa prac jarosławskiej malarki Ludwiki Koczut, „Ach, gdybym był poetą…” - facebookowa zabawa literacka, „Ukryte piękno” – wystawa fotograficzna.
Tydzień Bibliotek 2022 - Biblioteka – świat w jednym miejscu - zorganizowano m.in.: „Świat na jednym regale” – akcja czytelnicza, „Książkowa mapa wszechświata” – zabawa literacka, „W moim świecie” – zabawa czytelnicza, „Bestsellery przez dziurkę od klucza” – zabawa facebookowa.
Tydzień Bibliotek 2023 - Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA! - zorganizowano m.in.: „Wolność Tomku…” - konkurs plastyczny, „Jarosławski Czytelnik Roku 2022” – finał konkursu, „Poznajemy polskich autorów” - warsztaty literackie bez barier językowych dla uczniów klas polsko-ukraińskich, „Sejm białogłowski” – spektakl teatru Baccalareus.
Wszystkie edycje Tygodnia Bibliotek odbywały się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Starosty Powiatu Jarosławskiego. Patronat medialny objęła lokalna prasa. W poszczególnych wydarzeniach brali udział przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy placówek oświatowo-kulturalnych, uczniowie jarosławskich szkół, studenci, seniorzy z Akademii Trzeciego Wieku i Dziennych Domów Seniora, podopieczni i członkowie PSONI w Jarosławiu oraz czytelnicy i mieszkańcy miasta.
Narodowe Czytanie
W latach 2019-2023 wzięliśmy udział we wszystkich edycjach Narodowego Czytania.
Były to:
Narodowe Czytanie 2019 – „Nowele Polskie” - na Jarosławskim Rynku spotkaliśmy się by wspólnie przeczytać fragmenty Nowel Polskich. Interpretacje utworów podczas wspólnego czytania zaprezentowali przedstawiciele władz miasta i powiatu, instytucji kultury i oświaty, aktorzy teatru Baccalaureus, teatru „Kąt”, jarosławianie, młodzież szkolna, czytelnicy biblioteki.
Narodowe Czytanie 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego - Akcja Narodowego Czytania odbyła się w wersji on-line. Najciekawsze fragmenty ukazujące głównych bohaterów i klimat utworu usłyszeliśmy w wykonaniu przedstawicieli władz miasta i powiatu jarosławskiego, aktorów teatru „Kąt” i „Baccalaureus”, nauczycieli i bibliotekarzy. Interpretacje fragmentów „Balladyny” obejrzeć można było na facebooku Urzędu Miasta Jarosławia, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Narodowe Czytanie 2021 - „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej - w Wielkiej Izbie Kamienicy Rynek 6 w Jarosławiu wspólnie czytaliśmy „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Fragmenty lektury zaprezentowali aktorzy Teatru Baccalaureus, Teatru Kąt i Teatru Plaster. Do wspólnego czytania dołączyli przedstawiciele Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, młodzież z jarosławskich szkół, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury i mieszkańcy miasta. Jak co roku, opatrzeć można było okolicznościową pieczęcią Prezydenta RP własny egzemplarz lektury.
Narodowe Czytanie 2022 -„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - 3 września na jarosławskim rynku, czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Była to 11. odsłona Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji czytelniczej promującej arcydzieła literatury polskiej. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy przedstawicieli władz samorządowych, mieszkańców miasta, młodzież szkolną, czytelników biblioteki. Interpretacje utworów, przedstawili aktorzy teatru „Baccalaureus” i teatru „Kąt”.
Narodowe Czytanie 2023 - „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - w sobotę 9 września br. na jarosławskim rynku wybrzmiało „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, utwór podejmujący tematykę Powstania Styczniowego. W atmosferę powieści wprowadziły nas stroje z epoki, przygotowane przez Stowarzyszenia „Pąsowa Róża” i zaproszonych gości. Fragmenty lektury zaprezentowali aktorzy Teatru Baccalaureus , uczniowie ZSBiO oraz ZSGiL w Jarosławiu. Do wspólnego czytania dołączyli przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy miasta i czytelnicy biblioteki.
Wszystkie edycje Narodowego Czytania odbywały się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Starosty Powiatu Jarosławskiego. Patronat medialny objęły lokalna prasa.
Jubileusz 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu
21 czerwca 2023 odbyła się uroczystość jubileuszowa – święto, które przeżyliśmy w sposób wyjątkowy, doceniając tę instytucję i wszystkich, którzy ją tworzyli przez lata. Z tej okazji zaprosiliśmy gości związanych z biblioteką. Byli z nami burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, z-ca burmistrza Dariusz Tracz oraz przedstawiciele władz powiatu, pracownicy Urzędu Miasta, dyrektorzy szkół i jarosławskich instytucji kultury, dyrektorzy podkarpackich bibliotek, przedstawiciele Podkarpackiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, pracownicy biblioteki i emerytowani bibliotekarze. Uroczystość była okazją do przypomnienia bogatej historii biblioteki. Doskonale ukazała ją prezentacja multimedialna Biblioteka – jarmark wiedzy i bazar dla duszy oraz wystawa okolicznościowa Długa historia w krótkiej odsłonie. Była to również sposobność spotkania w gronie bibliotekarzy i współpracowników, wspomnień, a także złożenia podziękowań i gratulacji. Podczas Jubileuszu zostały wręczone medale i listy gratulacyjne przyznane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Główny w Warszawie. Niezmiernie ważny dla wszystkich pracowników okazał się Medal „W DOWÓD UZNANIA” za zasługi dla bibliotekarstwa oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, który otrzymała nasza biblioteka. Medal „W DOWÓD UZNANIA” trafił również do dyrektor Elżbiety Tkacz.
Ferie i wakacje w biblotece
Dla dzieci pozostających w mieście podczas ferii zimowych i wakacji organizowane były ciekawe imprezy czytelnicze, t.j.: warsztaty plastyczne, literackie i edukacyjne, konkursy, głośne czytanie, projekcje bajek i baśni, gry video i planszowe, zajęcia biblio-terapeutyczne, teatrzyk kamishibai. Podczas zajęć zwracaliśmy szczególną uwagę na edukację czytelniczą i promocję literatury dla dzieci i młodzieży. W każdej edycji prowadzone były też, przy współpracy z Urzędem Miasta zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa podczas ferii i wakacji w mieście. Z naszej oferty licznie korzystali uczestnicy świetlic środowiskowych, półkolonii i ferii organizowanych przez placówki oświatowe i Urząd Miasta Jarosławia.
spotkania autorskie
Spotkania autorskie są najważniejszymi wydarzeniami literackimi w bibliotece. W latach 2019 – 2023 zorganizowano 34 spotkania autorskie, w których wzięło udział 1472 uczestników. Były to m.in.:
Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim,
Spotkanie autorskie z Ewą Lenarczyk
Spotkanie autorskie z Sylwią Trojanowską
Spotkanie autorskie z Iwoną Kienzler
Spotkanie autorskie z Jarosławem Molendą
Spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem
Spotkanie autorskie z Magdą Puzio
Spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk
Spotkanie autorskie z Robertem Gmiterkiem
Spotkania autorskie organizowane były w ramach działających w bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki a dofinansowane z Instytutu Książki – Biblioteki Narodowej.
wystawy
W Miejskiej Bibliotece Publicznej funkcjonuje galeria w siedzibie głównej biblioteki oraz mała galeria w filii nr 4, które prezentują malarstwo, rysunek i fotografię lokalnych twórców. Ekspozycje towarzyszą też ważnym wydarzeniom literackim, historycznym i regionalnym. W bibliotece organizowane są wernisaże lub finisaże wystaw, które gromadzą miłośników malarstwa, fotografii, rzeźby. Do najciekawszych ekspozycji zaliczyć można m.in.:
3xM: Maria, malarstwo, muzyka – wystawa prac Marii Tomczyk.
Zginęli z okrzykiem Niech żyje Polska - wystawa inaugurująca obchody Roku Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka” w Jarosławiu, poświęcona więźniom rozstrzelanym w Lesie Kidałowickim w okresie okupacji niemieckiej.
Wystawa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych – Portret Pastelowy.
Wystawa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu – Dyplomy 2020.
Perły pordzewiałe – wystawa fotografii Zbigniewa Polita ukazująca zbiór kilkudziesięciu niepowtarzalnych ujęć starych maszyn i urządzeń.
Wystawa Prac Dyplomowych uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu.
Wystawa – Lwów w grafice- miasto, ludzie, wydarzenia - wystawa prezentowała Lwów na grafikach powstałych 200-300 lat temu.
Struktury natury – wystawa malarstwa jarosławianek Izabeli Krygowskiej i Marzeny Stęc.
Od strony wiosny – wystawa malarstwa jarosławskiej artystki Ludwiki Koczut.
Jestem w kręgach – wystawa fotograficzna przedstawiająca sylwetki 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną – uczestników Kręgów Wsparcia.
Pastelowy sen – wystawa malarstwa Marzanny Błahuty,
Plenery – Warszataty -Czas Wolny – wystawa malarstwa i rysunku Elizy Cedrowskiej,
Rzeźba – wystawa twórczości Władysława Krupy,
Malarski klan – wystawa malarstwa przedstawiająca obrazy jarosławskich artystów i ich przyjaciół.
A może wiosna jest zwiewnym aniołem… – wystawa prac Ewy Nuckowskiej Semko prezentująca zbiór polnych i leśnych aniołów malowanych na drewnie.
nagrody i wyróżnienia
Medal „W dowód uznania” dla dyrektora MBP – Elżbiety Tkacz, otrzymany 21 czerwca 2023 r., podczas uroczystości Jubileuszu 75-lecia, Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu otrzymała Medal „W DOWÓD UZNANIA” za zasługi dla bibliotekarstwa oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jest to wyróżnienie szczególne, które podnosi rangę biblioteki. Jest też dużym zobowiązaniem do dalszej pracy i rozwoju placówki.
Medal „W dowód uznania” Nadaje się go instytucjom i organizacjom ale również osobom za dokonania i zasługi istotne dla rozwoju polskiego bibliotekarstwa, czytelnictwa oraz informacji naukowej, na które składają się działania organizacyjne, modernizacyjne, dydaktyczne, badawcze, wydawnicze i popularyzatorskie zarówno w skali krajowej jaki lokalnej.
III miejsce w Konkursie Idol Województwa Podkarpackiego 2021
Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu zajęła III miejsce w Konkursie Idol Województwa Podkarpackiego 2021 w kategorii instytucja kultury. Nagroda została wręczona 23 lipca 2021r. podczas Konferencji „Jesteśmy Razem” zorganizowanej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Celem tej edycji konkursu jest: wyróżnienie osób i instytucji, które w najznakomitszy sposób zasłużyły się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji niewidomych i słabowidzących, promocja zaangażowania społecznego, pozytywnych przykładów działania oraz postaw, które sprzyjają emancypacji Środowiska, budowanie świata otwartego dla niewidomych i słabowidzących, dzielenie się pozytywnymi doświadczeniami, które wpływają na integrację wewnątrzśrodowiskową.
czytelnictwo w pandemii
Pandemia miała znaczący wpływ na funkcjonowanie biblioteki i kontakty z czytelnikami. Dotknął nas problem braku stabilności w działaniu, wprowadzenie ograniczeń. Zawieszona została praca czytelni, natomiast wypożyczenia na zewnątrz odbywały się w ograniczonej przestrzeni. Zawieszona została również organizacja imprez stacjonarnych.
W działalności biblioteki w okresie pandemii znaczące okazały się kompetencje informatyczne pracowników oraz dobre wyposażenie w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu.
W tym okresie wzrosła nasza aktywność w sieci zarówno strona internetowa jak i portal społecznościowy pozwoliły na organizację imprez on-line tj. Tydzień Bibliotek 2020, Narodowe Czytanie 2020 oraz zabawy literackie, konkursy, projekty czytelnicze on-line.
programy z obszaru opieki nad zabytkami
Gminny Program Opieki nad Zabytkami dla Miasta Jarosławia
Gminny program opieki nad zabytkami ma pomóc w aktywnym zarządzaniu zasobem stanowiącym dziedzictwo kulturowe miasta. Działania realizowane w zakresie tego programu wyznaczane są w oparciu o dwa dokumenty:
Gminny program opieki nad zabytkami Miasta Jarosławia na lata 2018-2021 przyjęty uchwałą nr 702/LXIV/2018 RADY MIASTA JAROSŁAWIA z dnia 22 marca 2018 r. w sprawie przyjęcia "Gminnego programu opieki nad zabytkami Miasta Jarosławia na lata 2018-2021"
Gminny Program Opieki nad Zabytkami dla Miasta Jarosławia na lata 2022-2025 przyjęty uchwałą nr 714/LII/2022 RADY MIASTA JAROSŁAWIA z dnia 26 września 2022 r. w sprawie przyjęcia „Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami dla Miasta Jarosławia na lata 2022-2025”
Wskazane w programie działania ukierunkowane są na poprawę stanu zabytków, ich rewaloryzację oraz zwiększenie dostępności do nich mieszkańców i turystów. Program między innymi poprzez działania edukacyjne, ma też budzić w lokalnej społeczności świadomość wspólnoty kulturowej, roli i znaczenia lokalnych wartości i wspólnych korzeni. Wspólna dbałość o zachowanie wartości kulturowych wzmacnia poczucie tożsamości, wspiera identyfikację jednostki z tzw. małą ojczyzną.
Działania realizowane w ramach programu:
Konserwacja pomnika nagrobnego rodziny Wapińskich (2018)
Konserwacja pomników nagrobnych: rodziny Wapińskich (kontynuacja), rodziny Rozwadowskich, NN z żeliwnymi krzyżami, Brygidy Modrzejowskiej, nagrobka zwieńczonego hełmem z przyłbicą (oczyszczenie) (2019);
Udzielenie dotacji Klasztorowi O. O. Dominikanów (2019);
Udzielenie dotacji: Parafii Greckokatolickiej p. w. Przemienienia Pańskiego (2019);
Udzielenie dotacji Parafii Rzymskokatolickiej p. w. Bożego Ciała (2019);
Udzielenie dotacji Parafii Rzymskokatolickiej p. w. NMP Królowej (2019);
Udzielenie dotacji Ośrodkowi Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke (2019);
Konserwacja pomników nagrobnych nagrobek Alfreda Antoniego Fontany, Marii Fontany z Jaworskich, Elżbiety Horodeckiej, Andrzeja Dudy (wraz z opracowaniem programu prac konserwatorskich) (2020);
Konserwacja pomników nagrobnych: NN, Adolfa Alojzego Samolewicza, Franciszka Makara i Emilii Makarowej, dr Tadeusza Fechtera zlokalizowanych na Starym Cmentarzu w Jarosławiu i figury Matki Bożej Niepokalanej zlokalizowanej przy ul. Jana Pawła II w Jarosławiu (2021);
Przegląd okresowy stanu technicznego obiektów zabytkowych (2021);
Badania archeologiczne przy ul. 3 Maja w Jarosławiu (2021);
Opracowanie programu prac remontowych uszkodzonych partii sgraffita zlokalizowanego na elewacji południowej budynku zlokalizowanego przy ul. Kraszewskiego 14 w Jarosławiu (2021).
Wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich uszkodzonych partii sgraffita usytuowanego na elewacji południowej budynku zlokalizowanego przy ul. Kraszewskiego 14 w Jarosławiu (2022);
Konserwacja pomników nagrobnych zlokalizowanych: Władysława Zawirskiego, Genowefy Kreman na Starym Cmentarzu w Jarosławiu (2022);
Konserwacja obelisku poświęconego Ferdynandowi Wenzlowi (2022);
Opracowanie programu prac konserwatorskich dotyczącego kondycji murów Bramy Krakowskiej od strony zewnętrznej, zawierającego trzy propozycje rozwiązań dla zabezpieczenia i uszczelnienia korony murów (2022).
Nagrobek Franciszka Makara i Emilii Makarowej po konserwacji (2021)
Konserwacja obelisku poświęconego Ferdynandowi Wenzlowi (2022)
Badania archeologiczne przy ul. 3 Maja w Jarosławiu (2021)
Konserwacja pomnika nagrobnego zlokalizowanego na Starym Cmentarzu w Jarosławiu (2022);
Wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich uszkodzonych partii sgraffita usytuowanego na elewacji południowej budynku zlokalizowanego przy ul. Kraszewskiego 14 w Jarosławiu (2022)